Dansk sikkerhedsekspert: Bølge af ransomware-angreb i gang netop nu

En global bølge af ransomware-angreb hærger netop nu, lyder det fra en dansk sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

It-systemer over hele verden er i øjeblikket ramt af en bølge af ransomware-angreb.

Det oplyser den danske sikkerhedsekspert Jens Monrad fra it-sikkerhedsfirmaet FireEye.

Ifølge Jens Monrad har FirEye registreret, at it-systemer i Rusland, Ukraine, England og Spanien er ramt.

Nyhedsbureauet Reuters oplyser, at den statslige ukrainske flyproducent Antonov er blandt de virksomheder, der er ramt af cyber-angrebet. 

Danske Mærsk er øjeblikket også ramt af et omfattende cyberangreb, men Jens Monrad kan ikke udtale sig om, hvorvidt det er relateret til den aktuelle bølge af angreb.

"Vi ser i øjeblikket en række rapporter om en bølge af ransomware-angreb, der har held til at udnytte en kendt eller ukendt sårbarhed til at sprede sig selv," siger han og uddyber:

"Vi har endnu ikke et komplet billede af, hvad der er i gang, men vi er netop nu i gang med at analysere skadelig kode med relation til angrebet. Det eneste, vi på nuværende tidspunkt ved, er, at beløbsstørrelsen lyder på 300 dollars."

Det lyder jo nærmest som et latterligt lavt beløb, når man tager i betragtning at der tilsyneladende er store virksomheder, der er ramt?

"Det afhænger jo af, hvad formålet med angrebet er. Vi kan endnu blot gisne om, hvorvidt målet er penge, eller om målet er noget andet," siger han.

I maj blev it-systemer over hele verden ramt a ransomware-angrebet WannaCry.

Her blev de ramte også afkrævet et relativ beskedent beløb, men efterfølgende har både den amerikanske efterretningstjeneste NSA og den britiske efterretningstjenste GCHG udpeget den nordkoreanske efterretningstjeneste, RGB, som afsender af ransomware-ormen.  

Læs mere her: Mærsk ramt af kæmpe cyberangreb: Massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland