Nye opdateringer fra Mærsk: Ramt af Petya-ransomwaren - nu handler det om at minimere skaden

Det var Petya-ransomwaren, der sendte it-systemer i Mærsk-koncernen til tælling. Nu førsøger selskabet at begrænse skaden.

Artikel top billede

Mærsk-koncernen var tirsdag præget af omfattende it-problemer efter et kæmpe cyberangreb.

Allerede over frokost tirsdag meddelte Mærsk på sin hjemmeside og på de sociale medier, at systemer var nede på tværs af lande og afdelinger.

Læs seneste opdatering: Mærsk har isoleret Petya-angrebet: Sådan skal systemerne vækkes til live igen

Senere på eftermiddagen erkendte Mærsk også, at der var tale om et cyberangreb, men først klokken 22:45 om aftenen oplyste Mærsk, at det - som ventet af de fleste - er Petya-ransomwaren, der er årsag til de mange problemer. 

Den seneste opdatering fra Mærsk er udsendt klokken 23:00 tirsdag aften.

Forsøger at mimimere skaden

Her understreger Mærsk, at man nu forsøger at "håndtere situationen og minimere den konsekvens, den har for vores kunder og partnere." 

"We can confirm that on Tuesday 27 June, A.P. Moller - Maersk was hit, as part of a global cyber-attack named Petya, affecting multiple sites and select business units."

"We are responding to the situation to contain and limit the impact and uphold operations."

"We continue to assess and manage the situation to minimize the impact on our customers and partners. We will update when we have more information."

Kan ikke registrere containere - og hjemmeside også nede

Blandt de meget konkrete konsekvenser af Petya-ransomwaren er, at en af A.P. Møller - Mærsks havne i Indien ifølge Bloomberg i øjeblikket er helt sendt til tælling. Man kan tilsyneladende ikke registrere, hvilke containere der hører til hvor og hos hvem.  

Flere medier skriver, at i alt 75 havneterminaler rundt omkring i verden nu er ramt.

Når man her onsdag morgen forsøger at tilgå APM Terminals på www.apmterminals.com, mødes man af en fejl-side med beskeden:

"500 Error. Internal Server Error. Sorry it appears as though something has gone wrong."

Læs seneste opdatering: Mærsk har isoleret Petya-angrebet: Sådan skal systemerne vækkes til live igen

Læs også:

Mærsk ramt af kæmpe cyberangreb: Massive problemer med it-systemer på tværs af lande og afdelinger

Kæmpe ransomware-angreb spreder sig over hele verden: Ransomwaren Petya udnytter Windows-hul

Sådan kan Patya-ransomwaren være blevet spredt til virksomheder verden over

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S