Tech-guru bag gennembrud: Opladelige alkaline-batterier er meget smartere end litihium-ion

Lithium-ion er tidens absolut foretrukne batteriteknologi, men en amerikansk tech-guru mener, at opladelige alkalinebatterier er et meget bedre alternativ. Teknologien blev præsenteret forleden.

Artikel top billede

Bill Joy er en af stifterne af Sun Microsystems og en fremtrædende tech-guru i Silicon Valley. Han er formand for det selskab, som netop har præsenteret den nye batteriteknologi. Foto: YouTube

Opladelige alkalinebatterier er et meget bedre produkt end de lithium-ion-batterier, som for eksempel holder liv i dagens smartphones, laptops og elbiler.

Det mener Bill Joy ifølge Bloomberg. Han er kendt som en tech-guru i Silicon Valley og var medstifter af Sun Microsystems. Her var han med til at udvikle eksempelvis operativsystemet Solaris, SPARC microprocessor-arkitekturen og programmeringssproget Java.

Nu er han formand for bestyrelsen i firmaet Ionic Materials, som forleden demonstrerede det, firmaet selv kalder “verdens første faste polymer-elektrolyt, som virker ved stuetemperatur”.

Fordelen ved den nye teknologi er, at batterierne kun vil koste en brøkdel af det, lithium-ion-batterier gør. Samtidig er de meget mere sikre og kan lagre mere energi.

Lithium-ion-batterier har været årsag til flere alvorlige brand-ulykker - for eksempel i de legendariske Samsung Galaxy Note 7-smartphones, som blev trukket tilbage fra markedet af samme grund.

Det kan du læse mere om her:
Ny Samsung Note 7 brød i brand ombord på et fly - sådan opstod pr-katastrofen der aldrig vil stoppe

“Folk har åbenbart ikke været klar over, at man kunne gøre alkalinebatterier genopladelige,” siger Bill Joy til Bloomberg.

Han erkender, at den nye teknologi endnu ikke er klar til kommerciel brug, men det kan ske inden for fem år, mener han.

Ifølge Bloomberg er det en væsentlig udfordring for nye batteriteknologier, at prisen på lithium-ion-batterier falder voldsomt. Fra 2010 til 2016 er prisen ifølge en analytiker faldet med 73 procent.

Du kan se en demo af, hvor sikker Ionic Materials batteriteknologi er i videoen herunder:

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car