Efter cyberangrebet mod Mærsk: Nu frygter danske rederier hackerangreb

Det milliarddyre cyberangreb mod Mærsk har jaget en skræk i livet på de danske rederivirksomheder.

Artikel top billede

It-sikkerhed er rykket helt til tops på de danske rederiers agenda.

Det skriver Finans.dk, der citerer en helt ny rundspørge foretaget af Danske Rederier.

Rundspørgen viser, at de danske rederier i dag opfatter hackerangreb, som den næststørste trussel mod deres fremtidige vækst.

Hackerangreb bliver kun overgået af den overkapacitet som rederibranchen i øjeblikket er ramt af.

Læs også: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Kostede Mærsk milliarder

Danske Rederiers rundspørge kommer i kølvandet på, at den danske rederigigant Mærsk blev ramt af cyberangrebet Petya.

Mærsk vurderer selv, at regningen for cyberangrebet kommer til at lyde på mellem 1,3 og 1,9 milliarder kroner.

Kim Schlyter der er cyberchef hos Deloitte kritiserer ifølge Finans de danske rederi-virksomheder for at investerer i sikkerhedsudsyr i stedet for medarbejderkompetencer.

“Min generelle erfaring, er, at rederier stadigvæk har en lidt naiv holdning til dagens trusselsbillede. Det kan godt være, at deres opfattelse var mere præcis for et par år siden, men trusselsbilledet har ændret sig markant i de senere år. Forskellige nationaliteter angriber med forskellige våben, og de angriber altså med lidt af hvert,” siger Kim Schlyter til Finans.

Læs også:
Indsigt: Seks vigtige konklusioner om det store hacker-angreb mod Mærsk efter nyt regnskab

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job