Efter cyberangrebet mod Mærsk: Nu frygter danske rederier hackerangreb

Det milliarddyre cyberangreb mod Mærsk har jaget en skræk i livet på de danske rederivirksomheder.

Artikel top billede

It-sikkerhed er rykket helt til tops på de danske rederiers agenda.

Det skriver Finans.dk, der citerer en helt ny rundspørge foretaget af Danske Rederier.

Rundspørgen viser, at de danske rederier i dag opfatter hackerangreb, som den næststørste trussel mod deres fremtidige vækst.

Hackerangreb bliver kun overgået af den overkapacitet som rederibranchen i øjeblikket er ramt af.

Læs også: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Kostede Mærsk milliarder

Danske Rederiers rundspørge kommer i kølvandet på, at den danske rederigigant Mærsk blev ramt af cyberangrebet Petya.

Mærsk vurderer selv, at regningen for cyberangrebet kommer til at lyde på mellem 1,3 og 1,9 milliarder kroner.

Kim Schlyter der er cyberchef hos Deloitte kritiserer ifølge Finans de danske rederi-virksomheder for at investerer i sikkerhedsudsyr i stedet for medarbejderkompetencer.

“Min generelle erfaring, er, at rederier stadigvæk har en lidt naiv holdning til dagens trusselsbillede. Det kan godt være, at deres opfattelse var mere præcis for et par år siden, men trusselsbilledet har ændret sig markant i de senere år. Forskellige nationaliteter angriber med forskellige våben, og de angriber altså med lidt af hvert,” siger Kim Schlyter til Finans.

Læs også:
Indsigt: Seks vigtige konklusioner om det store hacker-angreb mod Mærsk efter nyt regnskab

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice