Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100/2017: Hvad hedder Danmarks dygtigste it-firma? Computerworld gransker regnskaber fra næste 500 firmaer, og 29. september afslører vi vinderen af Top 100. Frem til da afslører vi vinderne i nogle af de 23 branchekategorier i Top 100.

Artikel top billede

Næsten 1.000 årsregnskaber er hældt ind i Computerworlds store beregningsmotor, og 29. september kan vi kåre vinderen af Top 100 - 2017.

Computerworld Top 100 er en sand institution i it-branchen, for konkurrencen om at blive kåret som Danmarks dygtigste it-virksomhed har eksisteret siden 1996.

Sidste års vinder var softwarevirksomheden Exerp ApS.

Det kan du læse mere om her: Her er vinderen af Top 100: Softwareselskabet Exerp er den dygtigste it-virksomhed i Danmark

I alt er 499 virksomheder med i opløbet i år - sidste år var det 482.

De 499 virksomheder opfylder alle minimumskravet, som er enten mindst 10 millioner kroner i personaleomkostninger eller en omsætning på mindst 20 millioner kroner - begge tal offentliggjort i seneste offentligt tilgængelige regnskab.

For at være med i konkurrencen skal virksomheden desuden være registreret i Computerworld Brancheguiden.

Vindere i 23 branchekategorier

Frem til selve kåringen af Danmarks dygtigste it-virksomhed kan vi - som beregningerne skrider frem - afsløre vinderne i nogle af de 23 branchekategorier.

Selve placeringen på listen afgøres af vores beregningsmotor, som vurderer fire forhold i de deltagende virksomheders regnskaber.

Hvordan det foregår, kan man læse mere om her. Læs mere her på vores Top 100-site, hvor du også gratis kan læse de seneste års Top 100-magasiner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S