Sennheiser er Danmarks bedste hardware-virksomhed: "Der er masser af muligheder for en lille spiller som os"

Top 100: De seneste mange år har Sennheiser Communications været vant til vilde vækstrater. Sådan skal det også være i fremtiden, lyder det fra direktøren. Men markedsandelene skal måske erobres fra dansk nabo.

Artikel top billede

Foto: Steffen Villadsen

Årets vinder af Top 100-kategorien Hardware er de seneste mange år stormet frem.

Sennheiser Communications oplever en vækst på omkring 20 procent årligt, og det er planen er fortsætte indtoget på markedet, forklarer direktøren. 

“Vores markedsandele er ikke på et niveau, hvor vi kun skal vokse med markedet. Der er masser af muligheder for en lille spiller som os for at tage markedsandele. Vi har en klar forventning om, at vi kan blive ved med at vækste de kommende år,“ siger direktør for Sennheiser Communications Jeppe Dalberg-Larsen.

I kategorien Hardware ligger Sennheiser Communications da også i top med en Sovereign-score på 270.

Det betyder, at virksomheden endnu en gang placerer sig i toppen af hardwaresektionen, ligesom det var tilfældet sidste år.

Det kan da også blive svært for forfølgerne i Top 100 at hægte sig på. Ifølge Sennheiser Communications’ folk ser markedet for headset i øjeblikket ud til at blomstre.

Direktøren for virksomheden understreger da også, at man har en forventning om at kunne fortsætte den positive udvikling.

Nabokrig

Hvis Jeppe Dalberg-Larsen og resten af folkene hos Sennheiser Communications skal have succes med at erobre nye markedsandele, skal Sennheiser Communications op at slås med en dansk konkurrent, og det kan udvikle sig til en form for nabokrig.

En af de andre store spillere på markedet for professionelle headset er nemlig Jabra, der er en del af GN-koncernen.

Det er en af branchens helt store spillere, og Jabra har også danske rødder.

Faktisk bor begge virksomheder klos op ad hinanden i Ballerup med mindre end halvanden kilometer mellem sig.

Det er ikke en placering eller en kompetence, der er givet fra de højere magter, men derimod ifølge Jeppe Dalberg-Larsen et resultat af mange års dansk fokus på audioindustrien.

“Det er ikke noget, der bestemt ovenfra, at Danmark skal være centrum inden for lyd. Det har stille og roligt udviklet sig.”

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S