18 danske tele- og internetudbydere i hård kamp: Disse selskaber lander de bedste resultater

Top 100: Flere af de mindre danske tele- og internetudbydere slår de store drenge i klassen i dette års Top 100-undersøgelse. Se resultaterne her.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi analyseret de seneste to årsregnskaber fra 499 danske it-virksomheder. Heriblandt er der 18 virksomheder registreret i kategorien tele- og internetudbydere.

En nærmere analyse af regnskaberne fra de 18 selskaber viser, at flere af de mindre selskaber faktisk godt kan bide skeer med de største i branchen.

Sådan analyseres regnskaberne

Der er en række krav til de virksomheder, der indgår i undersøgelsen. For at være med skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner kroner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Top 100 tager udgangspunkt i fire målepunkter:

  • Resultat af primær drift i forhold til lønomkostninger.
  • Overskud efter renter og før skat i forhold til årets gennemsnitlige egenkapital. 
  • Resultat af primær drift i forhold til aktiver. 
  • Vækst i primær drift.
Herefter rangeres virksomhederne efter en såkaldt sovereign-score, summen af placeringer på de fire måleparametre. Laveste sovereign-score er det bedste resultat.

Læs mere om det her: Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Herunder kan du se, hvordan de 18 tele- og internetudbydere fra Top 100-undersøgelsen klarer sig ud fra sovereign-scoren.

Det skal bemærkes, at Telia Danmark ikke er med, da denne virksomhed er registreret som en filial af den svenske koncern.

Virksomhed Sovereign-score
Ipnordic A/S 322
Ewii Bredbånd A/S 344
Colt Technology Services A/S 563
TDC A/S 694
HI3G Denmark ApS 755
Nianet A/S 801
IPVision A/S 804
GlobalConnect A/S 900
Supertel A/S 990
Orange Business Denmark A/S 1105
Verizon Denmark A/S 1132
Telenor A/S 1200
TDC Telco ApS 1248
Energi Fyn Bredbånd A/S 1299
AT&T Global Network Services Danmark  1349
Lebara ApS 1538
Stofa A/S 1598
Waoo A/S 1860

Mål ud fra sovereign-scoren er det altså Ipnordic, der stryger til tops blandt de 18 tele- og internetudbydere.

Selskabet har da også været inde i en god udvikling, hvor blandt andet resultatet før skat er mere end fordoblet fra forrige til seneste årsregnskab til nu knap 11,3 millioner kroner. Det er godt gået af en virksomhed med kun 87 ansatte.

Resultat før skat

Sovereign-scoren blot en af flere måder, man kan anskue en virksomheds succes på. En anden måde at rangere virksomhederne på er ud fra de rå resultater i regnskaberne - altså hvor mange penge, der bliver skovlet ind.

Her får man denne rangering af selskaberne:

VirksomhedResultat før skat
TDC A/S3.546.000.000
HI3G Denmark ApS401.775.000
Ewii Bredbånd A/S93.955.000
GlobalConnect A/S49.157.000
Nianet A/S25.000.000
Colt Technology Services A/S15.062.000
Verizon Denmark A/S14.121.000
Ipnordic A/S11.294.000
AT&T Global Network Services Danmark ApS11.004.000
TDC Telco ApS10.449.000
Stofa A/S9.341.000
Orange Business Denmark A/S5.537.000
IPVision A/S4.891.000
Supertel A/S2.364.000
Lebara ApS1.774.000
Energi Fyn Bredbånd A/S-10.816.000
Waoo A/S-16.797.000
Telenor A/S-1.196.000.000

Læs også:

Stor analyse af 499 danske it-firmaers regnskaber: Sådan går det netop nu i den danske it-branche

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Analyse af regnskaberne fra 69 danske it-konsulenthuse: Her er de dygtigste konsulentfirmaer

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura