18 danske tele- og internetudbydere i hård kamp: Disse selskaber lander de bedste resultater

Top 100: Flere af de mindre danske tele- og internetudbydere slår de store drenge i klassen i dette års Top 100-undersøgelse. Se resultaterne her.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi analyseret de seneste to årsregnskaber fra 499 danske it-virksomheder. Heriblandt er der 18 virksomheder registreret i kategorien tele- og internetudbydere.

En nærmere analyse af regnskaberne fra de 18 selskaber viser, at flere af de mindre selskaber faktisk godt kan bide skeer med de største i branchen.

Sådan analyseres regnskaberne

Der er en række krav til de virksomheder, der indgår i undersøgelsen. For at være med skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner kroner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Top 100 tager udgangspunkt i fire målepunkter:

  • Resultat af primær drift i forhold til lønomkostninger.
  • Overskud efter renter og før skat i forhold til årets gennemsnitlige egenkapital. 
  • Resultat af primær drift i forhold til aktiver. 
  • Vækst i primær drift.
Herefter rangeres virksomhederne efter en såkaldt sovereign-score, summen af placeringer på de fire måleparametre. Laveste sovereign-score er det bedste resultat.

Læs mere om det her: Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Herunder kan du se, hvordan de 18 tele- og internetudbydere fra Top 100-undersøgelsen klarer sig ud fra sovereign-scoren.

Det skal bemærkes, at Telia Danmark ikke er med, da denne virksomhed er registreret som en filial af den svenske koncern.

Virksomhed Sovereign-score
Ipnordic A/S 322
Ewii Bredbånd A/S 344
Colt Technology Services A/S 563
TDC A/S 694
HI3G Denmark ApS 755
Nianet A/S 801
IPVision A/S 804
GlobalConnect A/S 900
Supertel A/S 990
Orange Business Denmark A/S 1105
Verizon Denmark A/S 1132
Telenor A/S 1200
TDC Telco ApS 1248
Energi Fyn Bredbånd A/S 1299
AT&T Global Network Services Danmark  1349
Lebara ApS 1538
Stofa A/S 1598
Waoo A/S 1860

Mål ud fra sovereign-scoren er det altså Ipnordic, der stryger til tops blandt de 18 tele- og internetudbydere.

Selskabet har da også været inde i en god udvikling, hvor blandt andet resultatet før skat er mere end fordoblet fra forrige til seneste årsregnskab til nu knap 11,3 millioner kroner. Det er godt gået af en virksomhed med kun 87 ansatte.

Resultat før skat

Sovereign-scoren blot en af flere måder, man kan anskue en virksomheds succes på. En anden måde at rangere virksomhederne på er ud fra de rå resultater i regnskaberne - altså hvor mange penge, der bliver skovlet ind.

Her får man denne rangering af selskaberne:

VirksomhedResultat før skat
TDC A/S3.546.000.000
HI3G Denmark ApS401.775.000
Ewii Bredbånd A/S93.955.000
GlobalConnect A/S49.157.000
Nianet A/S25.000.000
Colt Technology Services A/S15.062.000
Verizon Denmark A/S14.121.000
Ipnordic A/S11.294.000
AT&T Global Network Services Danmark ApS11.004.000
TDC Telco ApS10.449.000
Stofa A/S9.341.000
Orange Business Denmark A/S5.537.000
IPVision A/S4.891.000
Supertel A/S2.364.000
Lebara ApS1.774.000
Energi Fyn Bredbånd A/S-10.816.000
Waoo A/S-16.797.000
Telenor A/S-1.196.000.000

Læs også:

Stor analyse af 499 danske it-firmaers regnskaber: Sådan går det netop nu i den danske it-branche

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Analyse af regnskaberne fra 69 danske it-konsulenthuse: Her er de dygtigste konsulentfirmaer

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S