Ny direktør i voksende Thrane & Thrane

Lars Thrane overlader den daglige ledelse til sin efterfølger for selv at kaste sig over udviklingen i teleudstyrsproducenten Thrane & Thrane, som fik endnu et stærkt vækstår i 03/04.

Det er med et solidt årsresultat på 62 millioner kroner i ryggen, at Henrik Lunde kan sætte sig til rette i stolen som ny administrerende direktør for den danske satellitudstyrsproducent Thrane & Thrane.

Stifter Lars Thrane rykker et niveau op og bliver koncernchef med fokus på den overordnede forretningsstrategi og produktudvikling.

- Det har længe været mit ønske at bruge mere tid på den type arbejde, både fordi jeg holder utrolig meget af det, og fordi det er hele grundlaget for Thrane & Thranes succes, siger Lars Thrane.

Tidligere driftsdirektør

38-årige Henrik Lunde kommer fra stillingen som driftsdirektør og har siddet i ledelsen siden 1999.

I årsberetningen fremhæves det, at udnævnelsen kommer som led i et gradvis generationskifte i virksomheden, der blev stiftet af brødrene Per og Lars Thrane i 1981. Per Thrane forlod den daglige ledelse i 1997.

- Det har været en udfordrende proces at være med til at drive virksomheden gennem sin transformation fra familie-ejet til børsnoteret selskab, og i den periode tog vi nogle beslutninger, som vil være vitale for Thrane & Thrane i de kommende år, ikke mindst med hensyn til BGAN-projektet (broad global area network, en del af virksomhedens Anmarsalik-satellitprojekt, red) og overtagelsen af LandSea Systems og Eurocom Industies, siger Henrik Lunde.

Thrane & Thrane A/S Årsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning636,8610,4
Resultat af primær drift (EBIT)194,1166
Resultat før skat 88,576,3
Resultat62,253,9
Egenkapital410,2363,6
Antal ansatte406357

I august købte Thrane & Thrane sin amerikanske distributør LandSea Systems og i maj 2004 købte selskabet aalborgensiske Eurocom industries for knap 126 millioner kroner.

Med overtagelsen af Eurocom er der lagt op til, at omsætningen vil komme helt op i nærhenden af 960 millioner kroner for indeværende regnskabsår, og administrerende direktør i Eurocom Peter Høy bliver nu også en del af bestyrelsen i Thrane & Thrane.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job