Er Oracle i al hemmelighed ved at lukke ned for Solaris?

Snart kan det være slut med Solaris-styresystemet, som Oracle overtog sammen med købet af Sun Microsystems i 2010.

Artikel top billede

Oracle kan i al hemmelighed være ved at lukke ned for hele sin Solaris-forretning, som fulgte med, da selskabet i 2010 købte Sun Microssystems.

Dette opkøb kan du læse mere om her: Sådan er det gået med Oracles køb af Sun.

Rygterne får blandt andet næring på de sociale medier, hvor det i forskellige forummer fremgår, at Oracle er i gang med at afskedige en lang række medarbejdere i de afdelinger, der arbejder med Unix-baserede Solaris og Sparc-processorerne.

Det er kun en måned siden, at den mangeårige chef for Sun Microsystems open source-udvikling, Simon Phipps, skrev på Twitter, at Oracle havde fyret alle Solaris tech-medarbejderne.

Det er en “klassisk, stille EOL [‘end of life’, red] for produktet,” skrev han.

Meldingen kom efter, at Oracles øverste system-chef, John Fowles, forlod selskabet i august. Han var ansvarlig for udviklingen af både Sparc, Solaris, x86-servere, storage og andre af Oracles produkter.

Hertil kommer, at Oracle i selskabets seneste roadmap ikke nævner noget om release af en ny version af Solaris (Solaris 12), men istedet alene nævner opdateringer af den nuværende version, Solaris 11, under navnet ‘Solaris 11.next’.

Selv har Oracle intet oplyst, men ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der noget, der tyder på, at Oracle ikke har fyret medarbejderne, men i stedet overflyttet dem til selskabets egen Linux-afdeling.

Læs også:

Oracle siger stop: Vil af med ansvaret for Java EE - men hvem skal overtage?

Oracle under pres: Det kommercielle database-marked vil skrumpe voldsomt i de kommende år

Oracle svinger sparekniven: It-giganten fyrer hundredvis af medarbejdere

Java-opfinder begræder Oracles håndtering af Sun-teknologi

Annonce

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S