Her er listen: Disse brancher bruger flest penge på it-sikkerhed

Virksomhedernes udgifter til i-sikkerhed er steget med næsten 25 procent på bare et år. En gennemsnitlig global virksomhed bruger mere end 70 millioner kroner om året på cyber-forsvar.

Artikel top billede

Mærsk, Equifax, Deloitte, Saint Groban. Listen over store virksomheder, der rammes af alvorlige cyberangreb, bliver længere for hvert år, og derfor vokser investeringerne i it-sikkerhed også.

Konsulentfirmaet Accenture har undersøgt sikkerheds-investeringerne hos 254 firmaer fra hele verden, og i gennemsnit bruger virksomhederne omkring 70 millioner kroner om året på it-sikkerhed.

Det er knap 23 procent mere end sidste år, og tallet omfatter både daglig drift af it-sikkerhed, investering i nye teknologier og håndtering af konkrete cyberangreb.

Bankerne bruger mest

På trods af den katastrofale sag om kreditbureauet Equifax, der glemte at opdatere et system og fik stjålet følsomme oplysninger om mere end 143 millioner kunder, er det faktisk finanssektoren, der bruger flest penge på it-sikkerhed.

Banker og andre aktører i ”penge-branchen” bruger i gennemsnit 116 millioner kroner om året på digitalt selvforsvar, skarpt forfulgt af energisektoren, luftfartsindustrien og forsvarsindustrien, der bruger en smule mindre.

Hotellerne og restauranter bruger mindst

I bunden af listen ligger hotel- og restaurationsbranchen, hvor de store virksomheder i gennemsnit bruger 31 millioner kroner om året på it-sikkerhed.

Hotel-og restaurationsbranchen har ellers ikke været forskånet, og tidligere på året blev den amerikanske restaurantkæde Chipotle inficeret med malware, der stjal kundernes kreditkortoplysninger.

Du kan se listen og finde din egen branche herunder:

Læs også: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS