Her er listen: Disse brancher bruger flest penge på it-sikkerhed

Virksomhedernes udgifter til i-sikkerhed er steget med næsten 25 procent på bare et år. En gennemsnitlig global virksomhed bruger mere end 70 millioner kroner om året på cyber-forsvar.

Artikel top billede

Mærsk, Equifax, Deloitte, Saint Groban. Listen over store virksomheder, der rammes af alvorlige cyberangreb, bliver længere for hvert år, og derfor vokser investeringerne i it-sikkerhed også.

Konsulentfirmaet Accenture har undersøgt sikkerheds-investeringerne hos 254 firmaer fra hele verden, og i gennemsnit bruger virksomhederne omkring 70 millioner kroner om året på it-sikkerhed.

Det er knap 23 procent mere end sidste år, og tallet omfatter både daglig drift af it-sikkerhed, investering i nye teknologier og håndtering af konkrete cyberangreb.

Bankerne bruger mest

På trods af den katastrofale sag om kreditbureauet Equifax, der glemte at opdatere et system og fik stjålet følsomme oplysninger om mere end 143 millioner kunder, er det faktisk finanssektoren, der bruger flest penge på it-sikkerhed.

Banker og andre aktører i ”penge-branchen” bruger i gennemsnit 116 millioner kroner om året på digitalt selvforsvar, skarpt forfulgt af energisektoren, luftfartsindustrien og forsvarsindustrien, der bruger en smule mindre.

Hotellerne og restauranter bruger mindst

I bunden af listen ligger hotel- og restaurationsbranchen, hvor de store virksomheder i gennemsnit bruger 31 millioner kroner om året på it-sikkerhed.

Hotel-og restaurationsbranchen har ellers ikke været forskånet, og tidligere på året blev den amerikanske restaurantkæde Chipotle inficeret med malware, der stjal kundernes kreditkortoplysninger.

Du kan se listen og finde din egen branche herunder:

Læs også: Milliardregning til Mærsk: Cyberangreb koster Mærsk op mod to milliarder kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo