Slut med knuste smartphone-skærme? Selvhelende "glas" opdaget ved et uheld

Ved et uheld er en ny type plast-glas blevet opfundet, der kan hele sig selv efter at være gået i stykker.

Artikel top billede

Hvad siger du til en smartphone-skærm, der kan hele sig selv igen, efter at du har tabt den på fortovet?

Det kan meget vel blive realiteten i den nærmeste fremtid.

Japanske forskere har ifølge videnskabsmediet Science opdaget en ny type polymer af typen “polyether-thioureas,” der kan samles sig selv igen, når det bliver presset sammen ved håndkraft uden yderligere varme eller tryk.

Og hvem opdagede det? En student. Ved et tilfælde.

Den nye type glas-polymer blev opdaget af afgangseleven Yu Yanagisawa på Tokyos Universitet, som arbejdede med materialet, og troede det ville fungere som lim.

Da han skar i materialet, klæbede hjørnerne stadig fast til hinanden og formede en stærk overflade efter at være blevet trykket på med håndfladen i 30 sekunder.

Efter et par timer var materialet så godt som nyt.

Læs også: Så let smadres skærmen på din nye smartphone: iPhone 8 Plus versus Galaxy Note 8

Den japanske student gentog forsøget et par gange, da han ikke troede sine egne øjne, og både han og sin professor på Tokyos Universitet, Takuzo Aida, spår store miljømæssige muligheder for materialet i eksempelvis smartphones.

En af de største grunde til at udskifte en smartphone i dag er ved, at skærmen går i stykker. I England vurderes det, at 21 procent af alle smartphone-brugere går rundt med en ødelagt skærm.

Skulle materialet en dag ankomme på smartphones og redde dem fra den førhen uundgåelige død ved tab, vil det ikke være første gang, at telefoner kan hele sig selv.

LG har tidligere benyttet sig af et plast-lag på sin LG Flex 2-telefon, hvor bagsiden reparerede sig selv efter mindre skrammer og ridser. Blev ridsen stor nok, var den dog permanent.

Læs også: Nu stiger prisen på at få repareret en ødelagt iPhone-skærm: Så meget koster det

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS