Slut med knuste smartphone-skærme? Selvhelende "glas" opdaget ved et uheld

Ved et uheld er en ny type plast-glas blevet opfundet, der kan hele sig selv efter at være gået i stykker.

Artikel top billede

Hvad siger du til en smartphone-skærm, der kan hele sig selv igen, efter at du har tabt den på fortovet?

Det kan meget vel blive realiteten i den nærmeste fremtid.

Japanske forskere har ifølge videnskabsmediet Science opdaget en ny type polymer af typen “polyether-thioureas,” der kan samles sig selv igen, når det bliver presset sammen ved håndkraft uden yderligere varme eller tryk.

Og hvem opdagede det? En student. Ved et tilfælde.

Den nye type glas-polymer blev opdaget af afgangseleven Yu Yanagisawa på Tokyos Universitet, som arbejdede med materialet, og troede det ville fungere som lim.

Da han skar i materialet, klæbede hjørnerne stadig fast til hinanden og formede en stærk overflade efter at være blevet trykket på med håndfladen i 30 sekunder.

Efter et par timer var materialet så godt som nyt.

Læs også: Så let smadres skærmen på din nye smartphone: iPhone 8 Plus versus Galaxy Note 8

Den japanske student gentog forsøget et par gange, da han ikke troede sine egne øjne, og både han og sin professor på Tokyos Universitet, Takuzo Aida, spår store miljømæssige muligheder for materialet i eksempelvis smartphones.

En af de største grunde til at udskifte en smartphone i dag er ved, at skærmen går i stykker. I England vurderes det, at 21 procent af alle smartphone-brugere går rundt med en ødelagt skærm.

Skulle materialet en dag ankomme på smartphones og redde dem fra den førhen uundgåelige død ved tab, vil det ikke være første gang, at telefoner kan hele sig selv.

LG har tidligere benyttet sig af et plast-lag på sin LG Flex 2-telefon, hvor bagsiden reparerede sig selv efter mindre skrammer og ridser. Blev ridsen stor nok, var den dog permanent.

Læs også: Nu stiger prisen på at få repareret en ødelagt iPhone-skærm: Så meget koster det

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura