It-folk elsker at fortælle, at de arbejder agilt: Men gør de nu også det? Her er status

It-organisationerne arbejder i disse år hårdt på at komme i gang med agil udvikling og DevOps. Her er status på, hvor langt man er kommet med transformationen.

Artikel top billede

For nylig kunne Franci Johansen, konstitueret underdirektør i it-organisationen i Landbrugsstyrelsen, fortælle til Computerworld, at styrelsen står overfor at skulle gennemføre 11 nye store it-projekter i de kommende fire år.

Et af de vigtigste handler om, at it-afdelingen skal være langt mere agil.

“Vi skal kigge på, hvordan vi får hurtigere time to market. Det handler meget om at gå fra en traditionel og ret stiv vandfaldsmodel og over i noget mere agilt.”

“Det er et forandringsprojekt, der rækker langt ud i huset, og den slags skal gøres omhyggeligt, så alle kommer med, og så vi lykkes.”

“Jeg håber, at vi kan være ude af den brændende platform, det er, at en politiker får en god idé - og at det så er it, der er bremseklodsen,” lød det fra Franci Johansen fra Landbrugsstyrelsen.

Læs interviewet her: Dansk it-afdeling med 140 ansatte vil væk fra 'brændende platform’

Mange it-folk vil måske mene, at det er noget sent at begynde at omfavne agil udvikling, og at agile metoder og processer er noget, man allerede i flere år har anvendt i de fleste it-organisationer.

Spørgsmålet er dog, om det nu rent faktisk også forholder sig sådan?

Her er status på 'agile'

Nye forskning fra Forrester Research kaster lys over, hvordan det reelt står til med det agile i it-organisationerne - herunder også DevOps.

Forrester skriver, at den største udfordring i øjeblikket er at sikre, at agil udvikling også kan fungere i stor skala.

“Efterhånden som softwareteams kommer længere med deres agile transformation, opdager de, at selvom der er forbedringer, så er den største forhindring fortsat at skalere vertikalt og horisontalt.”

Analysefirmaet konkluderer på baggrund en global undersøgelse, at 42 procent af alle store virksomheder hævder, at de er i gang med en transformation, der inkluderer både agil udvikling og DevOps, og at det i høj grad hjælper på end-to-end-agiliteten.

Her lyder rådet fra Forrester, at man netop skal skal køre agil udvikling og DevOps som et fælles transformation-program, fordi man høster flest gevinster på den måde.

Samtidig lyder det fra Forrester, at lidt under hver fjerde virksomhed i undersøgelsen er i gang med agil udvikling i stor skala.

De største barrierer for den agile udvikling er kultur og vaner, at der mangler dygtige produktejere fra forretningssiden, og at der mangler opbakning fra topledelsen i virksomheden.

Læs også:

Dansk it-afdeling med 140 ansatte vil væk fra 'brændende platform

It-udviklere jubler over opbakning fra eksperter: Kontrol-fikserede chefer ødelægger innovationen

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job