It-folk elsker at fortælle, at de arbejder agilt: Men gør de nu også det? Her er status

It-organisationerne arbejder i disse år hårdt på at komme i gang med agil udvikling og DevOps. Her er status på, hvor langt man er kommet med transformationen.

Artikel top billede

For nylig kunne Franci Johansen, konstitueret underdirektør i it-organisationen i Landbrugsstyrelsen, fortælle til Computerworld, at styrelsen står overfor at skulle gennemføre 11 nye store it-projekter i de kommende fire år.

Et af de vigtigste handler om, at it-afdelingen skal være langt mere agil.

“Vi skal kigge på, hvordan vi får hurtigere time to market. Det handler meget om at gå fra en traditionel og ret stiv vandfaldsmodel og over i noget mere agilt.”

“Det er et forandringsprojekt, der rækker langt ud i huset, og den slags skal gøres omhyggeligt, så alle kommer med, og så vi lykkes.”

“Jeg håber, at vi kan være ude af den brændende platform, det er, at en politiker får en god idé - og at det så er it, der er bremseklodsen,” lød det fra Franci Johansen fra Landbrugsstyrelsen.

Læs interviewet her: Dansk it-afdeling med 140 ansatte vil væk fra 'brændende platform’

Mange it-folk vil måske mene, at det er noget sent at begynde at omfavne agil udvikling, og at agile metoder og processer er noget, man allerede i flere år har anvendt i de fleste it-organisationer.

Spørgsmålet er dog, om det nu rent faktisk også forholder sig sådan?

Her er status på 'agile'

Nye forskning fra Forrester Research kaster lys over, hvordan det reelt står til med det agile i it-organisationerne - herunder også DevOps.

Forrester skriver, at den største udfordring i øjeblikket er at sikre, at agil udvikling også kan fungere i stor skala.

“Efterhånden som softwareteams kommer længere med deres agile transformation, opdager de, at selvom der er forbedringer, så er den største forhindring fortsat at skalere vertikalt og horisontalt.”

Analysefirmaet konkluderer på baggrund en global undersøgelse, at 42 procent af alle store virksomheder hævder, at de er i gang med en transformation, der inkluderer både agil udvikling og DevOps, og at det i høj grad hjælper på end-to-end-agiliteten.

Her lyder rådet fra Forrester, at man netop skal skal køre agil udvikling og DevOps som et fælles transformation-program, fordi man høster flest gevinster på den måde.

Samtidig lyder det fra Forrester, at lidt under hver fjerde virksomhed i undersøgelsen er i gang med agil udvikling i stor skala.

De største barrierer for den agile udvikling er kultur og vaner, at der mangler dygtige produktejere fra forretningssiden, og at der mangler opbakning fra topledelsen i virksomheden.

Læs også:

Dansk it-afdeling med 140 ansatte vil væk fra 'brændende platform

It-udviklere jubler over opbakning fra eksperter: Kontrol-fikserede chefer ødelægger innovationen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S