It-folk elsker at fortælle, at de arbejder agilt: Men gør de nu også det? Her er status

It-organisationerne arbejder i disse år hårdt på at komme i gang med agil udvikling og DevOps. Her er status på, hvor langt man er kommet med transformationen.

Artikel top billede

For nylig kunne Franci Johansen, konstitueret underdirektør i it-organisationen i Landbrugsstyrelsen, fortælle til Computerworld, at styrelsen står overfor at skulle gennemføre 11 nye store it-projekter i de kommende fire år.

Et af de vigtigste handler om, at it-afdelingen skal være langt mere agil.

“Vi skal kigge på, hvordan vi får hurtigere time to market. Det handler meget om at gå fra en traditionel og ret stiv vandfaldsmodel og over i noget mere agilt.”

“Det er et forandringsprojekt, der rækker langt ud i huset, og den slags skal gøres omhyggeligt, så alle kommer med, og så vi lykkes.”

“Jeg håber, at vi kan være ude af den brændende platform, det er, at en politiker får en god idé - og at det så er it, der er bremseklodsen,” lød det fra Franci Johansen fra Landbrugsstyrelsen.

Læs interviewet her: Dansk it-afdeling med 140 ansatte vil væk fra 'brændende platform’

Mange it-folk vil måske mene, at det er noget sent at begynde at omfavne agil udvikling, og at agile metoder og processer er noget, man allerede i flere år har anvendt i de fleste it-organisationer.

Spørgsmålet er dog, om det nu rent faktisk også forholder sig sådan?

Her er status på 'agile'

Nye forskning fra Forrester Research kaster lys over, hvordan det reelt står til med det agile i it-organisationerne - herunder også DevOps.

Forrester skriver, at den største udfordring i øjeblikket er at sikre, at agil udvikling også kan fungere i stor skala.

“Efterhånden som softwareteams kommer længere med deres agile transformation, opdager de, at selvom der er forbedringer, så er den største forhindring fortsat at skalere vertikalt og horisontalt.”

Analysefirmaet konkluderer på baggrund en global undersøgelse, at 42 procent af alle store virksomheder hævder, at de er i gang med en transformation, der inkluderer både agil udvikling og DevOps, og at det i høj grad hjælper på end-to-end-agiliteten.

Her lyder rådet fra Forrester, at man netop skal skal køre agil udvikling og DevOps som et fælles transformation-program, fordi man høster flest gevinster på den måde.

Samtidig lyder det fra Forrester, at lidt under hver fjerde virksomhed i undersøgelsen er i gang med agil udvikling i stor skala.

De største barrierer for den agile udvikling er kultur og vaner, at der mangler dygtige produktejere fra forretningssiden, og at der mangler opbakning fra topledelsen i virksomheden.

Læs også:

Dansk it-afdeling med 140 ansatte vil væk fra 'brændende platform

It-udviklere jubler over opbakning fra eksperter: Kontrol-fikserede chefer ødelægger innovationen

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job