Noget stort er under opsejling i teleindustrien: Derfor kan 5G ændre spillereglerne

Der er store omvæltninger på vej i teleindustrien både på teknologifronten og i forhold til forretningmulighederne.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

5G står til at kunne forandre ganske meget i teleindustrien, fordi den nye netværksteknologi åbner for helt nye brugsscenarier og dermed også forretningsmuligheder.

I en ny rapport skriver analysefirmaet ABI Research, at 5G kommer til at betyde, at teleindustriens operatører vil få selskab af en stribe nye innovative spillere.

“I de næste tre til fire år vil vi se mobilnetværk blive udviklet på en endnu mere transformerende måde, end det var tilfældet med skiftet til IP på mobilnetværk,” skriver ABI Research.

Derfor er 5G afgørende

Analysefirmaet vurderer, at man som teleoperatør skal arbejde på at minimere omkostningerne ved at drive en netværk - og her opstår der nye muligheder med 5G.

“Traditionelt har operatører anvendt en håndfuld infrastruktur-leverandører i deres netværk, særligt på core-netværket. Faldende omsætning per bruger og øget netværkstrafik tvinger operantørerne til at være mere omkostningseffektive og innovative inden for netværksperformance, drift og netværksopgraderinger.”

“Den digitale end-to-end transformation mod virtualiserede og softwaredefinerede netværk skaber en mulighed for, at operatører kan åbne deres meget proprietære netværk og leverandør-økosystemer og dermed inkludere innovative startups,” lyder det fra ABI Research.

Bør begynde med arbejdet allerede nu

Center for Tele under Energistyrelsen har tidligere oplyst til Computerworld, at det forventes, at den danske auktion over frekvenser, der vil kunne anvendes til 5G, skal afholdes inden udgangen af 2018.

Læs mere her: Kæmpe forventninger til 5G i Danmark: Her er planerne for auktionen over 5G-licenserne

De første kommercielle 5G-netværk på verdensplan ventes at kunne være klar fra 2020. De store fordele ved 5G er blandt andet høje hastigheder og lav latency. I forhold til hastighederne er 5G peak data raten indtil videre sat til 20 Gbit i downlink og 10 Gbit i uplink.

ABI Research skriver i sin analyse, at man som teleoperatør allerede dag bør lægge fundamentet for fremtidens 5G-netværk.

Blandt andet ved at arbejde med netværksvirtualisering og softwaredefinerede netværk, herunder også quality of experience og avanceret monitorering for på den måde at kunne optimere performance.

Samtidig mener ABI Research, at det er vigtigt at overveje, hvordan nye innovative spillere på 5G-området vil kunne inviteres ind på netværket til forretningsmæssig gavn for alle parter.

Læs også:

Danske teleselskaber advarer: 5G kan blive rigtigt dyrt i Danmark - kan vi overhovedet tjene penge på det?

Super-teknologien 5G vil (sikkert) forandre alt - vi mangler de geniale idéer og gyldne business cases

5G-nedtur truer: Vesteuropa og Danmark kan blive tabere i 5G-kapløbet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS