Pirat-razzia hos Telia i Norge

Teliasoneras norske mobilselskab, Netcom, er involveret i landets største piratsag, hvor en server har rummet op mod 60.000 ulovlige kopier af film og musik.

Det norske bagmandspoliti, Økokrim, gennemførte i sidste måned en razzia mod Teliasoneras norske mobilselskab, Netcom, som udgør et led i den hidtil største piratsag i Norge.

Ifølge finansavisen Dagens Næringsliv beslaglagde politiet dataudstyr, som indeholdt over 60.000 ulovlige kopier af film og musik. Politiet ønsker ikke at bekræfte tallene.

Norske IT-avisen skriver, at det ulovlige materiale har været stillet til rådighed via fildelingsnetværket Direct Connect, og at det blandt andet indeholdt filmtitler som Matrix Reloaded og The Passion of Christ.

Placeret af en ansat
De norske medier er ikke helt enige om, hvorvidt det er en af Telia-selskabets egne medarbejdere, som koblede filserveren direkte på de meget kraftige linier.

IT-avisen citerer politiadvokat Espen Skjerven fra Økokrim for at sige, at "maskinen blev placeret af en ansat". Samme udlægning har Dagens Næringsliv.

Dagbladet citerer derimod samme politiadvokat for, at den sigtede i sagen ikke er ansat i Netcom, og at Telia-selskabet ikke ejer serveren.

Derimod skulle der så være tale om, at en medarbejder har lukket den sigtede ind og givet ham lov til at sætte maskinen direkte på datalinierne.

Alle medier er dog enige om at referere politiet for, at det ikke har noget med hacking at gøre. Det mener derimod Netcom selv.

- Udenforstående personer er elektronisk brudt ind i en af vores servere for at bruge den til fildeling. Der er ingen grund til at antage, at der er medarbejdere involveret, siger kommunikationschef Guri Wormdahl til Dagens Næringsliv.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis