Klar besked fra dansk bredbånds-professor: Glem diskussionen om fiber versus kobber - det er slet ikke det vigtige

Tele2017: Der er for meget fokus på diskussionen om fiber versus kobber. Skal vi have bedre bredbånd, får vi brug for mange forskellige teknologier, argumenterer dansk professor.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

“Nogle gange kan man få en fornemmelse af, at det er enten eller: Kobber eller fiber. Jeg tror, at det er vigtigt, at vi tænker på, at vi for at løse fremtidens problemer, skal samtænke teknologier.”

Det var det centrale budskab fra morgenstunden til de omkring 100 deltagere til den årlige danske telekonference, Tele2017, der finder sted onsdag i København.

Afsenderen var Lars Dittmann, professor, Fotonik, DTU.

“Jeg er meget glad for at vi får lov til at bringe noget teknik ind i debatten. Det drukner nogle gange i jura, politik og regulering,” indledte han.

Behov for et andet fokus

Herefter uddybbede professoren sit budskabet om, hvorfor debatten og fiber versus kobber skal have et andet fokus:

“At få fiberen helt ind igennem husmuren, er sådan set ligegyldigt. Det handler om at bringe den tættere på brugeren, så vi kan optimere de andre teknologier. Der vil eksempelvis næsten altid være en eller anden form for trådløs teknologi, der vil hjælpe os de sidste meter,” forklarede Lars Dittmann.

Han understregede, at fiber som teknologi har mange fremragende egenskaber, og at fiber-teknologien faktisk har langt mere kapacitet, end man udnytter i dag.

“Fiber i access-nettet er basalt set det samme som de sidste 25 år - og vil være det de næste 25 år. Grunden til, at man kører fiberen ved en meget lavere bitrate, end den egentlig har kapacitet til, er økonomiske hensyn,” sagde Lars Dittmann til en sal fyldt med repræsentanter fra den danske telebranche.

Sådan skal vi i stedet tænke fiber

Professor Lars Dittmann fra DTU mener, at vi i stedet skal begynde at anskue fiber på en anden måde:

“Fiberen er ikke en parrallel teknologi til coax, kobber eller trådløse løsninger. Det er en underliggende - enabling - teknologi,” sagde han på konferencen.

“Når vi på kobber kan begynde at få flere hundrede megabit per sekund, er det udelukkende fordi, at kablerne bliver gjort kortere og kortere, og fiberen kommer tættere og tættere på husstanden.”

“Fiberen rykker tættere og tættere på brugeren. Det er økonomisk optimering i access-nettet,” lød det fra Lars Dittmann.

Læs også: Udspil til nyt teleforlig på trapperne: Her er de afgørende punkter for danske tele- og internetleverandører

Lars Dittmann forklarede, at hvor den såkaldte ‘last mile’ typisk har været to til 10 kilometer, så er det nu snarere nogle få hundrede meter, der er last mile. Det er det, der fører til øget kapacitet på coax, kobber og wireless.

Næste generations fiber

“Næste generations fiber er, at den kommer endnu længere ud til brugeren for at øge kapaciteten. Det er måske ikke så afgørende, hvilken teknologi, brugeren så er sluttet til - om det er kobber, fiber eller wireless.”

Samtidig kunne Lars Dittmann glæde sig over, at debatten om bredbånd er blevet mere nuanceret i de senere år.

“Man begynder at forstå, at det, der skal drive det her, ikke kun er en højere bit per sekund, det er også en mere stabil og tilgængelig infrastruktur. Der kommer også et større og større fokus på at nedbringe latency.”

“Kapaciteten på fiberen er absolut ingen udfordring. Det er en udfordring at se sammenhængen med de andre teknologier,” lød det fra DTU-professoren.

Tele2017-konferencen er arrangeret af IT-Branchen, Dansk Erhverv, Dansk Energi, Teleindustrien, DI Digital og IDA.

Læs også:

Udspil til nyt teleforlig på trapperne: Her er de afgørende punkter for danske tele- og internetleverandører

72 danske bredbåndsprojekter har netop søgt om penge fra bredbåndspuljen: Her skriger man på bedre bredbånd

I dag lå der endnu et tilbud om fiber i min postkasse: 249 kroner om måneden for 1.000 Mbit - og gratis installation

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S