"På 11 minutter blev vores computere ramt af den frygtede Petya ransomware-skærm"

"På 11 minutter blev vores computere ramt af den frygtede Petya ransomware-skærm. Først troede vi, at det bare ville blive en aften uden email, og at de ville fikse det i løbet af natten. Men næste morgen var der krisemøde, og vi fik at vide, at vi ville være nede i lang tid."

Artikel top billede

På 11 minutter blev vores computere ramt af den frygtede Petya ransomware-skærm.

Først troede vi, at det bare ville blive en aften uden email, hvilket ville være første gang i lang tid, og at de ville fikse det i løbet af natten.

Men næste morgen var der krisemøde, og vi fik at vide, at vi ville være nede i lang tid.

På ledermødet var det første, vi talte om, hvordan vi skulle tale med kunderne. Vi skulle finde balancen mellem at sige ”vi aner ikke, hvad der er sket” og ”det hele skal nok blive ok”.

Det sidste havde vi ikke så meget belæg for lige i begyndelsen.

Over de næste par dage skulle vi bygge firmaet op fra bunden igen. Det var en svær situation. Men vi besluttede os også for at være åbne og ærlige.

Så besluttede vi os for at sende kunderne opdateringer to gange om dagen.

Og vi fik faktisk rigtig meget støtte og medfølelse. Efter knap en uge blev jeg interviewet på CNN. Det var virkeligt svært, men den rigtige ting at gøre, og dem på CNN sagde da også: ”Der er normalt ingen firmaer, som vil tale om det her”.

Men jeg mødte op. Og det skabte en masse positiv feedback. For en masse kunder skulle jo forklare deres direktører, hvor deres last var. Men ved at stille sig op og være åbne, gav vi dem muligheden for at se CNN og give en forklaring til direktøren.

Vincent Clerc
Chief commercial officer, Mærsk Line, på Salesforce Basecamp

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S