"På 11 minutter blev vores computere ramt af den frygtede Petya ransomware-skærm"

"På 11 minutter blev vores computere ramt af den frygtede Petya ransomware-skærm. Først troede vi, at det bare ville blive en aften uden email, og at de ville fikse det i løbet af natten. Men næste morgen var der krisemøde, og vi fik at vide, at vi ville være nede i lang tid."

Artikel top billede

På 11 minutter blev vores computere ramt af den frygtede Petya ransomware-skærm.

Først troede vi, at det bare ville blive en aften uden email, hvilket ville være første gang i lang tid, og at de ville fikse det i løbet af natten.

Men næste morgen var der krisemøde, og vi fik at vide, at vi ville være nede i lang tid.

På ledermødet var det første, vi talte om, hvordan vi skulle tale med kunderne. Vi skulle finde balancen mellem at sige ”vi aner ikke, hvad der er sket” og ”det hele skal nok blive ok”.

Det sidste havde vi ikke så meget belæg for lige i begyndelsen.

Over de næste par dage skulle vi bygge firmaet op fra bunden igen. Det var en svær situation. Men vi besluttede os også for at være åbne og ærlige.

Så besluttede vi os for at sende kunderne opdateringer to gange om dagen.

Og vi fik faktisk rigtig meget støtte og medfølelse. Efter knap en uge blev jeg interviewet på CNN. Det var virkeligt svært, men den rigtige ting at gøre, og dem på CNN sagde da også: ”Der er normalt ingen firmaer, som vil tale om det her”.

Men jeg mødte op. Og det skabte en masse positiv feedback. For en masse kunder skulle jo forklare deres direktører, hvor deres last var. Men ved at stille sig op og være åbne, gav vi dem muligheden for at se CNN og give en forklaring til direktøren.

Vincent Clerc
Chief commercial officer, Mærsk Line, på Salesforce Basecamp

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland