Godt nyt for danske it-virksomheder: Her kan I forvente masser af vækst i det kommende år

Danske it-virksomheder leverer rekord-regnskaber på stribe, og der er udsigt til endnu mere vækst på en række vigtige it-markeder i det kommende år. Få overblikket her.

Artikel top billede

Der er masser af vækst hos de danske it-virksomheder i disse år, hvor der leveres rekord-regnskaber på stribe. 

Computerworld analyserede for nogle måneder siden de seneste to årsregnskaber fra 499 danske it-virksomheder.

Konklusionen var ganske klar: Der er fuld fart på væksten i den danske it-branche i øjeblikket, og virksomhederne lander imponerende resultater på stribe.

Læs analysen: Stor analyse af 499 danske it-firmaers regnskaber: Sådan går det netop nu i den danske it-branche

Én ting er dog resultaterne fra årsregnskaberne, der i sagens natur peger bagud. Lige så vigtigt er det, at der er udsigt til nye væksteventyr i de kommende år.

Her er vækst-forventningerne

Analysefirmaet Gartner har nemlig netop udsendt sit nye forecast for it-investeringerne i EMEA i 2017 og 2018.

Gartner vurderer, at vi i Europa, Mellemøsten og Afrika i 2018 vil nå op på investeringer på over 630 billioner danske kroner (en billion er en million millioner).

Selvom de fleste nok har lidt svært ved at forholde sig til tal i den størrelsesorden, så er den væsentlige pointe, at it-investeringerne i EMEA ventes at stige med 4,9 procent i 2018. I år er der kun tale om en vækst på 1,6 procent.

Valutakurserne spiller ind

Gartner forklarer dog også, at alle kategorier af it-investeringer i EMEA har ligget under det globale niveau i 2017. En del af forklaringen er udviklingen i valutakurserne. Kurserne vil så til gengæld også bidrage positivt til væksten næste år, vurderes det.

"Men der er mere i genopretningen i 2018 end bare valuta-effekterne. En stærk efterspørgsel i kategorierne enterprise software og it services på tværs af EMEA indikerer et signifikant skift i it-investerings-mønstrene,” skriver Gartner.

Analysefirmaet forklarer videre, at det nu er meget tydeligt, at mange virksomheder forsøger at reducere investeringerne i og omkostningerne til egen hardware og i stedet går efter at leje sig til it-løsningerne.

Overgangen til it-as-a-service betyder også, at it-investeringerne har ligget lavere her i 2017 end ventet, fordi selve betalingen falder som et abonnement snarere end som en engangsbetaling.

"Skiftet til cloud services og opex-investeringer (driftsomkostninger, red.) inden for it bør hjælpe med at stabilisere væksten i de overordnede it-investeringer i 2018 og de kommende år,” lyder forudsigelsen fra Gartner.

Læs også: Overblik: Her er it-organisationens to-do-liste med de afgørende teknologier og digitale strategier

Her vil der være mest vækst

Hvis vi ser frem mod 2018, forventer Gartner altså en vækst i EMEA på 4,9 procent, mens væksten i år kun vil være på 1,6. Væksten fordeler sig således på de forskellige it-kategorier:

Data center systems

Vækst 2017: 1,1 procent.
Vækst 2018: 3,1 procent.

Enterprise software

Vækst 2017: 7,6 procent.
Vækst 2018: 10,5 procent.

Devices

Vækst 2017: 2,6 procent.
Vækst 2018: 4,0 procent.

It services

Vækst 2017: 2,5 procent.
Vækst 2018: 6,4 procent.

Communications services

Vækst 2017: -0,6 procent.
Vækst 2018: 3,2 procent.

Læs også:

Stor analyse af 499 danske it-firmaers regnskaber: Sådan går det netop nu i den danske it-branche

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos