Godt nyt for danske it-virksomheder: Her kan I forvente masser af vækst i det kommende år

Danske it-virksomheder leverer rekord-regnskaber på stribe, og der er udsigt til endnu mere vækst på en række vigtige it-markeder i det kommende år. Få overblikket her.

Artikel top billede

Der er masser af vækst hos de danske it-virksomheder i disse år, hvor der leveres rekord-regnskaber på stribe. 

Computerworld analyserede for nogle måneder siden de seneste to årsregnskaber fra 499 danske it-virksomheder.

Konklusionen var ganske klar: Der er fuld fart på væksten i den danske it-branche i øjeblikket, og virksomhederne lander imponerende resultater på stribe.

Læs analysen: Stor analyse af 499 danske it-firmaers regnskaber: Sådan går det netop nu i den danske it-branche

Én ting er dog resultaterne fra årsregnskaberne, der i sagens natur peger bagud. Lige så vigtigt er det, at der er udsigt til nye væksteventyr i de kommende år.

Her er vækst-forventningerne

Analysefirmaet Gartner har nemlig netop udsendt sit nye forecast for it-investeringerne i EMEA i 2017 og 2018.

Gartner vurderer, at vi i Europa, Mellemøsten og Afrika i 2018 vil nå op på investeringer på over 630 billioner danske kroner (en billion er en million millioner).

Selvom de fleste nok har lidt svært ved at forholde sig til tal i den størrelsesorden, så er den væsentlige pointe, at it-investeringerne i EMEA ventes at stige med 4,9 procent i 2018. I år er der kun tale om en vækst på 1,6 procent.

Valutakurserne spiller ind

Gartner forklarer dog også, at alle kategorier af it-investeringer i EMEA har ligget under det globale niveau i 2017. En del af forklaringen er udviklingen i valutakurserne. Kurserne vil så til gengæld også bidrage positivt til væksten næste år, vurderes det.

"Men der er mere i genopretningen i 2018 end bare valuta-effekterne. En stærk efterspørgsel i kategorierne enterprise software og it services på tværs af EMEA indikerer et signifikant skift i it-investerings-mønstrene,” skriver Gartner.

Analysefirmaet forklarer videre, at det nu er meget tydeligt, at mange virksomheder forsøger at reducere investeringerne i og omkostningerne til egen hardware og i stedet går efter at leje sig til it-løsningerne.

Overgangen til it-as-a-service betyder også, at it-investeringerne har ligget lavere her i 2017 end ventet, fordi selve betalingen falder som et abonnement snarere end som en engangsbetaling.

"Skiftet til cloud services og opex-investeringer (driftsomkostninger, red.) inden for it bør hjælpe med at stabilisere væksten i de overordnede it-investeringer i 2018 og de kommende år,” lyder forudsigelsen fra Gartner.

Læs også: Overblik: Her er it-organisationens to-do-liste med de afgørende teknologier og digitale strategier

Her vil der være mest vækst

Hvis vi ser frem mod 2018, forventer Gartner altså en vækst i EMEA på 4,9 procent, mens væksten i år kun vil være på 1,6. Væksten fordeler sig således på de forskellige it-kategorier:

Data center systems

Vækst 2017: 1,1 procent.
Vækst 2018: 3,1 procent.

Enterprise software

Vækst 2017: 7,6 procent.
Vækst 2018: 10,5 procent.

Devices

Vækst 2017: 2,6 procent.
Vækst 2018: 4,0 procent.

It services

Vækst 2017: 2,5 procent.
Vækst 2018: 6,4 procent.

Communications services

Vækst 2017: -0,6 procent.
Vækst 2018: 3,2 procent.

Læs også:

Stor analyse af 499 danske it-firmaers regnskaber: Sådan går det netop nu i den danske it-branche

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S