Test: Dette er det perfekte headset til de bas-besatte

Brug for et headset med masser - og vi mener virkelig masser - af bas? Skullcandy Crusher er svaret på dine bønner.

Artikel top billede

Der var engang, hvor selskabet Skullcandy mest af alt var kendt for headsets polstret i grim plys til punkere og sortklædte “emo”-teenagere.

Men sidenhen er selskabet blevet ældre sammen med sit publikum. Væk er grim plys og farlige logoer i kinaplast, og i stedet mødes vi af headsets som Crusher.

Et specialiseret headset til dem, der bare slet ikke kan få nok af bas. Den type bas, der kommer fra subwoofere og fra natklubhøjttalere. Den type bas, der brøler.

Plast og blød skum

Som nævnt er Skullcandy blevet voksen, og Skullcandy Crusher ligner da også et tilforladeligt headset til voksne. I en sart beige er headsettet dækket af plast med en metal-bøjle over hovedet.

Hovedbøjlen har led, så du kan folde headsettet sammen til transport, og det findes også i en sort variant.

Bøjlen er belagt med blødt gummi mod dit hoved og en form for filt på toppen. Vi gætter på, at det er et forsøg på at ligne B&O eller lignende, men selvom det ser fint ud, så fnulrer det let ved berøring.

Læs også: Test: Sådan lyder et headset til 600 kroner, et til 1.900 kroner og et til 3.800 kroner.

Headsettets højttalere dækker hele øret og sidder godt på plads ved hjælp af et par bløde skumringe. Selv efter flere timer føles headsettet behageligt.

Headsettet oplades via micro-USB og kan kables med et almindeligt audio-stik, hvis headsettet løber tør for strøm. Der er strøm til knap et døgn uafbrudt musik.

På hver side sidder der knapper til at styre musikken.

På den højre ørebøf finder du tre knapper: Et plus og minus til lydstyrke og en rund knap, der fungerer som tænd/sluk, skift sang, pause og bluetooth-forbindelse. Det er mange funktioner til få knapper, og der kunne godt have været dedikerede knapper til at navigere rundt i playlisterne.

Og så er der knappen på den venstre ørebøf.

MASSER AF BAS!!!!!!!

Det unikke ved headsettet er en justerbar bas - og sikke en bas.

At der er masser af bas, betyder ikke, at bassen er detaljeret. Skruer du over 50 procent på “slideren,” bliver bassen hurtig altoverskyggende og overdøvende. Skruer du helt op, bliver det på grænsen til fysisk ubehageligt, da headsettet vibrerer så meget og udsender så voldsomt et tryk, at hele hovedet ryster.

Det føles som at sætte hovedet helt ned ved siden af en spillende subwoofer.

Det er virkelig sjovt at sætte den til 100 procent og give headsettet til andre, hvorefter at se dem rykke sammen af ren overraskelse, for det er imponerende, hvor kraftfuldt headsettet er.

Vi fandt det behageligt ved omkring de 35-50 procent basniveau alt efter sangen, og det er slet ikke dumt, at man selv kan tilpasse det. Generelt er lydoplevelsen udmærket, men vi savner detaljer ved vokalen, og jo mere du skruer op for bassen, jo større bliver problemet.

Læs også: Test af RHA T20i-headset: God lyd betaler sig virkelig

Konklusion

SkullCandy Crusher Wireless har skruet op for bassen og ned for pinligt plys. Headsettet er behageligt at have på, og det virker nogenlunde solidt. Der er dog tale om blød plastik, kunstlæder og fnuldrende filt.

Den justerbare bas er en god ide, og for de virkelig basglade er Crusher et spændende produkt. Nej, du får ikke den samme klarhed som i et dyrere Sennheiser eller B&O Play-headset, men til gengæld bliver dine bukser blæst af, når du først skruer op for bassen.

Desuden holder headsettet til knap 20 timers brug, før du må oplade det via et MicroUSB-stik.

Prisen ligger på knap 1.200 kroner. Det er en fin pris i forhold til lydkvaliteten og den særlige bas, men vi føler lidt, at headsettet både ser til at være og også føles billigere, end det er.

Læs også: Test: Sennheiser-headset er dit bedste værn mod larmende kollegaer

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura