Derfor vil Apple købe musik-appen Shazam for 2,5 milliarder kroner: Kan blive motor under Apples nye kæmpe-satsning

ComputerViews: Apples køber den britiske musik-tjeneste Shazam, som kan identificere sang-numre, når den hører dem. Men for Apple handler det om meget mere end blot denne feature.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Apple lægger angiveligt 400 millioner dollar - 2,5 milliarder kroner - på bordet for den britiske musik-tjeneste Shazam, der står bag en løsning, som kan identificere musik-numre, når den ‘hører’ dem.

Det betyder, at man lade sin smartphone med Shazam-appen aktiveret ‘lytte’ på noget musik, som afspilles af andre, på en cafe, i toget eller andre steder, hvorefter Shazam med stor træfsikkerhed vil fortælle, hvilket nummer det drejer sig om.

Partnerskabet mellem Apple og Shazam går mange år tilbage.

Faktisk var Shazam blandt de allerførste apps, som man kunne hente i Apples App Store, og Shazam-teknologien er i årevis blevet anvendt i Apples digitale assistent, Siri.

Opkøbet af Shazam kan meget vel blive den faktor, der kommer til at sætte Siri tilbage i førersædet, når det handler om augmented reality og machine learning, mener Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste.

Umiddelbart passer Shazams teknologi til genkendelse af musik-numre ganske vist perfekt til Apples nuværende strategi - både i iPhones samt i AirPods, HomePod og Apple Watch.

Det ligger lige for, at Shazam skal være med til at gøre Apple klogere på, hvad den enkelte bruger lytter på - og så være i stand til hele tiden at finde nye sange, som brugeren kan lide - også uden at brugeren skal sige noget.

Konkurrencen på området er benhårdt, og det gælder for Apple om at komme foran konkurrenterne, der ikke mindst tæller Google, som arbejder på de nøjagtigt samme planer.

Google har på de nye Pixel-telefoner i dag indbygget en feature, der automatisk kan vise titlerne på sange, som spilles i nærheden - også selv om Googles assistent ikke er blevet spurgt.

Denne løsning kører lokalt på telefonen, og det er oplagt for Apple at bruge Shazam-teknologien til noget tilsvarende på iPhone.

Den helt store mulighed for Apple ligger imidlertid i selskabets øvrige musik-enheder - ikke mindst HomePod og AirPod.

Apple har tidligere sagt, at HomePod skal ‘genopfinde musik i hjemmet,’ og udnyttelse af Shazam-teknologien til at gøre HomePod til en intelligent musik-afspiller, der altid kan afspille musik, som du kan lide, men ikke tidligere har hørt, ligger lige for.

Det samme gør muligheden for at bede HomePod spille et nummer, som ‘lyder lidt ligesom det her’ og så fløjte eller nynne et brudstykke eller nynne noget af teksten eller bede HomePod spille ‘det nummer om Danmark, som Michael Falck har skrevet’, hvorefter HomePod vil kunne finde nummeret.

Visuel genkendelse

For et par år siden indbyggede Shazam desuden en funktion, der gjorde det muligt at finde ting ud fra visuelle input - altså muligheden for at finde ting ud fra et billede.

Teknologien er ikke rigtigt slået igennem endnu. Men potentialet er for Apple enormt i takt med, at selskabet - som så mange andre - bevæger sig ind i augmented reality.

Også her konkurrerer Apple indædt med Google, der med Pixel 2 har lanceret en funktion med navnet Lens, som sammen med Google Assistant kan anvendes til at identificere og interagere med ting i den virkelige verden.

Eksempelvis kan brugeren med Lens/Assistent pege sin telefon med en bygning, hvorefter Google Assistent omgående vil finde oplysninger om den pågældende bygning.

Eller brugeren vil kunne scanne et visitkort med telefonen, hvorefter Lens/Assistens automatisk omgående vil identificere, at der er tale om et visitkort og automatisk placere oplysningerne i telefonens kontakt-kartotek

Lens er på vej til alle Android-telefoner. Og det er noget, der meget vel kan komme til at give tæv til Siri, der i dag mangler denne form for intelligens.

Shazam på Android

Shazam kan i dag anvendes på både iOS- og Android-baserede maskiner.

Det åbne spørgsmål er selvfølgelig, om Apple med opkøbet vil blokere for fremtidig brug af Shazam-teknologien på Android-maskiner eller om hensigten er en anden.

Meget kunne tyde på det sidste - i hvert fald hvis man ser på Apples brug af hovedtelefon-firmaet Beats, som selskabet købte for nogle år siden: Dengang var der røster fremme om, at Apple ville bundle Beats-enhederne med iPhone, men det skete ikke.

Istedet sørgede Apple for at gøre Beats-oplevelsen lækrere på selskabets egne produkter - eksempelvis med trådløs pairing.

Det samme kan meget vel ske med Shazam: Måske vil Apple blot gøre Shazam-oplevelsen markant lækrere] på iPhone end på Android og udvikle Shazam-oplevelsen langt længere på iPhone end på Android.

I den forstand er der meget, der tyder på, at Android-brugerne vil kunne beholde Shazam-oplevelsen, som vi kender den i dag. Mens iPhone-brugerne vil kunne anvende den til mange flere ting.

Ifølge amerikanske TechCrunch var også svenske Spotify og selskabet bag Snapchat - som blot hedder Snap - interesseret i Shazam.

Hvor ser du mulighederne for Apple i Shazam? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læs også:

Amazons kunstige intelligens nærmer sig stort gennembrud: Næste stop er din stue

Google lancerer intelligent højttaler: Kan blive den næste store ting - men konkurrencen er hård

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,