Dansk datacenter klar til stor investering i overskudsvarme, men afgifter og regler står i vejen: “Det skræmmer mange fra at gå i gang”

Interxions store datacenter i Ballerup vil gern udnytte den overskudsvarme, de mange servere producerer. Men forvirrende afgifter og regelsæt står i vejen for investeringen.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Interxions 6.000 kvadratmeter store datacenter i Ballerup ved København bruger lige så meget strøm som en gennemsnitlig dansk landsby, og de mange servere skaber en masse varme.

Den overskudsvarme vil administrerende direktør Peder Bank gerne udnytte, men ifølge ham er området underlagt så mange forvirrende regler, at det holder virksomheden tilbage fra at gå videre med investeringen.

"Det er et afgiftsvildnis, der skræmmer mange fra at gå i gang," siger han til Børsen.

Peder Bank har fået sine teknikere til at undersøge mulighederne for at udnytte overskudsvarmen, men fordi reglerne er komplicerede, er han nødt til at hyre eksterne konsulenter, hvis Interxion skal komme videre.

"Vi skal have 25 millioner kroner op ad lommen. Og det gør vi ikke, medmindre vi kan se, at pengene kommer hjem igen. Det skal ikke give samme afkast som alt muligt andet. Men helt filantropiske er vi ikke."

Læs også: Dansk datacenter-boss efter juridisk sejr om overskudsvarme: "Hvorfor skal der en stor multinational spiller til, før man begynder at se fornuften?"

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S