Dansk datacenter klar til stor investering i overskudsvarme, men afgifter og regler står i vejen: “Det skræmmer mange fra at gå i gang”

Interxions store datacenter i Ballerup vil gern udnytte den overskudsvarme, de mange servere producerer. Men forvirrende afgifter og regelsæt står i vejen for investeringen.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Interxions 6.000 kvadratmeter store datacenter i Ballerup ved København bruger lige så meget strøm som en gennemsnitlig dansk landsby, og de mange servere skaber en masse varme.

Den overskudsvarme vil administrerende direktør Peder Bank gerne udnytte, men ifølge ham er området underlagt så mange forvirrende regler, at det holder virksomheden tilbage fra at gå videre med investeringen.

"Det er et afgiftsvildnis, der skræmmer mange fra at gå i gang," siger han til Børsen.

Peder Bank har fået sine teknikere til at undersøge mulighederne for at udnytte overskudsvarmen, men fordi reglerne er komplicerede, er han nødt til at hyre eksterne konsulenter, hvis Interxion skal komme videre.

"Vi skal have 25 millioner kroner op ad lommen. Og det gør vi ikke, medmindre vi kan se, at pengene kommer hjem igen. Det skal ikke give samme afkast som alt muligt andet. Men helt filantropiske er vi ikke."

Læs også: Dansk datacenter-boss efter juridisk sejr om overskudsvarme: "Hvorfor skal der en stor multinational spiller til, før man begynder at se fornuften?"

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job