Dansk datacenter klar til stor investering i overskudsvarme, men afgifter og regler står i vejen: “Det skræmmer mange fra at gå i gang”

Interxions store datacenter i Ballerup vil gern udnytte den overskudsvarme, de mange servere producerer. Men forvirrende afgifter og regelsæt står i vejen for investeringen.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Interxions 6.000 kvadratmeter store datacenter i Ballerup ved København bruger lige så meget strøm som en gennemsnitlig dansk landsby, og de mange servere skaber en masse varme.

Den overskudsvarme vil administrerende direktør Peder Bank gerne udnytte, men ifølge ham er området underlagt så mange forvirrende regler, at det holder virksomheden tilbage fra at gå videre med investeringen.

"Det er et afgiftsvildnis, der skræmmer mange fra at gå i gang," siger han til Børsen.

Peder Bank har fået sine teknikere til at undersøge mulighederne for at udnytte overskudsvarmen, men fordi reglerne er komplicerede, er han nødt til at hyre eksterne konsulenter, hvis Interxion skal komme videre.

"Vi skal have 25 millioner kroner op ad lommen. Og det gør vi ikke, medmindre vi kan se, at pengene kommer hjem igen. Det skal ikke give samme afkast som alt muligt andet. Men helt filantropiske er vi ikke."

Læs også: Dansk datacenter-boss efter juridisk sejr om overskudsvarme: "Hvorfor skal der en stor multinational spiller til, før man begynder at se fornuften?"

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos