Dansk datacenter klar til stor investering i overskudsvarme, men afgifter og regler står i vejen: “Det skræmmer mange fra at gå i gang”

Interxions store datacenter i Ballerup vil gern udnytte den overskudsvarme, de mange servere producerer. Men forvirrende afgifter og regelsæt står i vejen for investeringen.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Interxions 6.000 kvadratmeter store datacenter i Ballerup ved København bruger lige så meget strøm som en gennemsnitlig dansk landsby, og de mange servere skaber en masse varme.

Den overskudsvarme vil administrerende direktør Peder Bank gerne udnytte, men ifølge ham er området underlagt så mange forvirrende regler, at det holder virksomheden tilbage fra at gå videre med investeringen.

"Det er et afgiftsvildnis, der skræmmer mange fra at gå i gang," siger han til Børsen.

Peder Bank har fået sine teknikere til at undersøge mulighederne for at udnytte overskudsvarmen, men fordi reglerne er komplicerede, er han nødt til at hyre eksterne konsulenter, hvis Interxion skal komme videre.

"Vi skal have 25 millioner kroner op ad lommen. Og det gør vi ikke, medmindre vi kan se, at pengene kommer hjem igen. Det skal ikke give samme afkast som alt muligt andet. Men helt filantropiske er vi ikke."

Læs også: Dansk datacenter-boss efter juridisk sejr om overskudsvarme: "Hvorfor skal der en stor multinational spiller til, før man begynder at se fornuften?"

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S