Skræddersyet phishing-angreb stjæler dine bankoplysninger - venter på besøg hos lokal webshop

Snedig malware stjæler ofres kreditkortoplysninger, når de besøger en bank eller online-butik.

Artikel top billede

Et nyt, målrettet phishing-angreb gør disse dage livet surt for europæere, der handler på nettet.

Ofrene modtager en mail, der tilsyneladende er fra den lokale afdeling af DHL, med en besked om, at der er en pakke klar til afhentning, og at man skal klikke for at bekræfte.

Når modtageren klikker, downloades og installeres en skræddersyet udgave af bank-malwaren Zeus Panda.

Malwaren er ikke i sig selv ny, men ifølge sikkerhedsfirmaet Fox-it, der har fulgt angrebet, er denne version særlig, fordi den registrerer besøg hos en række lokale hjemmesider.

“Det betyder, at malwaren ikke kun beder om ofrets kreditkortoplysninger, når vedkommende besøger sin bank. Det samme sker, når man besøger en online-butik,” skriver Fox-it.

Angrebet er lige nu mest udbredt i Holland og Tyskland, og udover banker registrerer malwaren blandt andet besøg hos booking.com og de mere end 300 webshops, der drives af den hollandske virksomhed Coolblue.

Når man besøger webshoppen fra en inficeret maskine, bliver man bedt om at udlevere kreditkortoplysninger, hvilket skal få angrebet til at fremstå mere troværdigt.

Hvis man er bange for, at ens computer er blevet inficeret, fordi man bliver bedt om kortoplysninger et mærkeligt sted på en hjemmeside, kan det være en god idé at besøge samme hjemmeside fra en anden enhed.

Hvis man så ikke bliver bedt om kortoplysningerne, kan det betyde, at man har fået malware.

Zeus Panda virker kun på Windows-maskiner, så Mac og Linux burde ikke have noget at bekymre sig om.

Læs også: WannaCry-helt anholdt for at stå bag frygtet bank-malware

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job