Artikel top billede

Forsvaret advarer om “meget høj” cybertrussel mod Danmark: Fremmede stater spionerer mod danske virksomheder

Forsvarets Efterretningstjeneste vurderer, at cybertruslen mod Danmark er meget høj. Cyberspionage og statsstøttede hackerangreb fylder stadig mere i FEs risikovurdering.

Det koster på it-sikkerheden at være verdens mest digitaliserede samfund. Sådan lyder det i den nye risikovurdering fra Forsvarets Efterretningstjeneste (FE), hvor efterretningstjenesten advarer om flere digitale trusler.

Særligt cyberspionage fra fremmede stater er et problem for Danmark både økonomisk og politisk, vurderer FE.

“Der er tale om en særdeles aktiv trussel fra enkelte stater, der
løbende forsøger at stjæle informationer fra danske myndigheder og virksomheder,” hedder det i risikovurderingen, der understreger, at det er stort set umuligt at bevise, hvem der står bag cyberspionagen mod Danmark, selvom man kan have sine mistanker.

“Nogle stater udliciterer dog også arbejdet til hackergrupper eller it-sikkerhedsfirmaer, der i forvejen tilbyder bl.a. sårbarhedsscanninger og rådgivning om it-sikkerhed. Ved
at gøre brug af mellemmænd kan staterne nemmere skjule deres involvering og mere troværdigt benægte at have kendskab til cyberspionagen.”

FE fortæller desuden, at fremmede stater løbende forsøger at udføre politisk motiveret cyberspionage mod Udenrigsministeriet og danske ambassader i udlandet.

Tidligere på året kom det frem, at Forsvaret selv har været offer for et statsstøttet hackerangreb. Hackergruppen Fancy Bear, der menes at arbejde for Rusland, har således haft adgang til forsvarets webmail i både 2015 og 2016.

Du kan finde FEs risikovurdering her.

Læs også: Hackerangreb mod Forsvaret: Her er tre ting, vi ved om angrebet - og alle de ubesvarede spørgsmål




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere