Det læser Computerworld: Aha-oplevelsen - arven fra Alfred Nobel

Bogen "Aha-oplevelsen" guider dig i at give oplevelsen og forundringen over ny viden videre. Det er et nobelt pojekt. Men bogen viser også, hvor svær opgaven er i praksis.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Udtalelsen om, at ”alt, der kan opfindes, er blevet opfundet” tillægges ofte den amerikanske patentchef Charles Duell, som efter sigende udtalte det i slutningen af i 1800-tallet - altså lige da de første køretøjer trillede over hestepærerne og længe før transistorer, rumrejser og DNA-forskning.

Uanset om stakkels Charles faktisk har sagt det eller ej, så viser vores let hånlige forhold til citatet, hvordan moderne mennesker altid er på jagt efter noget nyt.

En ny oplevelse. En ny oplægsholder. En ny sandhed. Eller en ny indsigt.

Det er derfor utallige virksomheder arbejder på at gennemtrawle big data i jagten på den ukendte sammenhæng, som giver os aha-oplevelsen inden for alt fra sundhedsdata til afvigende årsregnskaber.

Det er historierne om det nye, som Peter Bro fortæller om i sin bog ”Aha-oplevelsen”.

Markedsføres som guide til at give aha-oplevelser

Bogen markedsføres som en guide til dem, der ikke jagter nye fantastiske indfald, men som i stedet er interesseret i hvordan man kan give de indfald til andre og dermed give tilhørerne, kunderne, medarbejderne eller læserne aha-oplevelsen, som sætter spor.

Til det bruger Peter Bro en lang række af de indsigter fra og historier om de enestående forskere og formidlere, som siden 1901 har modtaget priser fra Nobelstiftelsen.

Det er en fin ambition, for at kunne give andre den oplevelse, kendetegner gode oplægsholdere og vil hurtigt gøre dig til stjernen hos kunderne, kollegaen og chefen.

Desværre er Aha-oplevelsen mest af alt en samling videnskabshistorier fra vidt forskellige forskningsområder, som primært er samlet, fordi de alle har det tilfælles, at deres opdagelser skabte eller blev skabt af et ”aha-øjeblik”.

Mit eget aha-øjeblik udeblev i hvert fald, efterhånden som jeg bladrede mig igennem små historier om den eller anden geniale forsker som, ofte ved at tilfælde, fik en ny indsigt.

Og du skal nære en forholdsvis stor interesse for Alfred Nobel og videnskabshistorie for at komme hele vejen igennem.

Det gør ikke historierne dårligere, for jeg fik mange gode anekdoter, som jeg i fremtiden vil berige/trætte venner og bekendte med.

De er dog mere underholdende fortalt i Bill Brysons suveræne ”En kort historie om næsten alt,” som alle forældre burde læse, inden ungerne kommer i spørgealderen.

Det er ærgeligt, for ambitionen om at give aha-oplevelsen videre er rigtig god.

Aha-oplevelsen - Arven fra Alfred Nobel (2017) af Peter Bro. 154 sider og den koster 126 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S