Microsoft trækker Meltdown-opdatering til AMD-maskiner tilbage: Ødelægger computeren

En opdatering for at stoppe det alvorlige sikkerhedshul Meltdown er blevet bremset af Microsoft til AMD-computere, da den forhindrede maskinerne i at starte.

Artikel top billede

Microsoft har stoppet udgivelsen af den store patch til at lukke sikkerhedshullerne Meltdown og Spectre i Windows 10 til computere med AMD-processorer.

Det skriver blandt andre The Verge.

Microsofts supportforaer er flydt over med brugere, hvis computere nu ikke længere kan starte op efter opdateringen.

Og det erkender Microsoft er tilfældet.

Læs også: It-virksomheder verden over reagerer på kæmpetruslerne Meltdown og Spectre: Se her, om din telefon og din computer er ramt

Microsoft skriver dog i et svar, at årsagen til problemerne skal findes i AMD’s dokumentation af problemet.

“Microsoft har fået meldninger om kunder med AMD-enheder, som ikke længere kan boote, efter at de har fået installeret den seneste sikkerhedsopdatering,” forklarer en talsperson fra Microsoft til The Verge.

“Efter at have undersøgt problemet fastsætter Microsoft, at problemet ligger i nogle AMD-processorer, som ikke har været dækket ind under dokumentationenm udleveret af AMD til Microsoft med henblik på at kunne udvikle Windows-platformen til sikring mod Spectre og Meltdown,” lyder det fra Microsoft.

For at undgå problemer har Microsoft stoppet udrulningen af sikkerhedsopdateringerne, indtil problemet er rettet.

Har man som AMD-bruger allerede opdateret sin computer, og kan den ikke længere starte, kan du besøge Microsofts support-side for at få løst problemet.

Læs også: Sikkerhedsekspert maner til besindelse efter kæmpe-sikkerhedshul i computere, smartphones og tablets: “Ingen grund til panik”

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland