Fuld fart på markedet for 3D-print: Her investeres der massivt i løsninger til 3D-print

Markedet for 3D-print vokser voldsomt, og der tegner sig nu et klart billede af, hvilke print-formål der især hitter.

Artikel top billede

Der er blevet talt og skrevet om 3D-print i årevis, og det er da heller ikke svært at få øje på de interessante perspektiver i at kunne 3D-printe alt fra tandproteser til prototyper.

En ny markedsopgørelse fra analysefirmaet IDC giver et godt indblik i, hvordan det går med udviklingen på det globale marked for 3D-print.

IDC skriver, at der i 2018 vil blive investeret 12 milliarder dollars, omkring 75 milliarder kroner, på verdensplan i 3D-print - herunder i hardware, materialer, software og services.

Det er en stigning på 19,9 procent i forhold til 2017, så det fortæller noget om den massive medvind, 3D-print-markedet mærker i øjeblikket.

“IDC forventer, at de globale investeringer i 2021 vil være på næsten 20 milliarder dollars (124 milliarder kroner, red.) med en årlig vækstrate over fem år på 20,5 procent,” oplyser analysefirmaet.

Læs også: Investering på 90 millioner kroner i dansk 3D-print

3D-printere og de tilhørende materialer står for omkring to-tredjedele af dette beløb, lyder det videre fra IDC.

Som det fremgår af figuren herunder, er det investeringerne i 3D-print af væv, kropsdele og knogler, der ventes at stige mest i de kommende år. Også tandlæge-branchen ser dog ud til at øge investeringerne markant.

Læs også:

Investering på 90 millioner kroner i dansk 3D-print

Her er syv konkrete teknologier, der kan disrupte din virksomhed - og som du også selv kan udnytte

3D-print står på tærsklen til et kæmpe-gennembrud i Danmark - den store barriere er medarbejdernes viden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S