Stor opstandelse i USA over fjernelsen af net-neutralitet: Stater i massevis sagsøger

Masser af amerikanske delstater sagsøger den amerikanske telemyndighed for ophævelsen af ‘det frie internet’ i december. Samtidig er der næsten politisk flertal for at omgøre beslutningen

Artikel top billede

Der er stor opstandelse i USA for tiden, efter den amerikanske telemyndighed FCC - Federal Communications Commission’ - i december besluttede at annullere de amerikanske regler om net-neutralitet.

Fjernelsen af net-neutralitet betyder groft sagt, at de amerikanske ISP’er - som er selskaber som Verizon, AT&T og Comcast - får mulighed for blokere, bremse eller hæve priserne for levering af internet-data på deres netværk.

Med net-neutralitets-reglerne har de været tvunget til at prioritere og behandle al data på deres netværk lige og ensartet.

Det kan du læse mere om her: Slut med netneutralitet i USA: 'Det frie internet’ afskaffes - men gør det noget?

Har fået mange på barrikaderne

Ophævelsen af net-neutralitet får nu statsadvokaterne fra 21 amerikanske delstater til at sagsøge FCC for uretmæssigt at have fjernet net-neutralitet i USA.

Blandt dem er statsadvokaterne fra store stater som Californien, New York og Virginia.

De kalder ophævelsen for ‘vilkårlig, lunefuld og et fejlskøn.’

De mener desuden, at beslutningen er i strid med gældende amerikansk lov.

Oprør i senatet

De 21 statsadvokaters vurdering får opbakning fra en lang række amerikanske senatorer.

I hvert fald meddeler det Demokratiske Parti i senatet, at det har opbakning fra 50 af senatets 100 medlemmer til et forslag om at omgøre FCC’s beslutning.

Det betyder, at demokraterne kun mangler en enkelt stemme i at have flertal.

Dog kræver en omgørelse af FCC’s beslutning foruden et flertal i senatet også et flertal i Repræsentanternes Hus, hvor republikanerne sidder på flertallet. Og de støtter en ophævelse af net-neutralitet i USA.

Ligeledes kan præsident Donald Trump nedlægge veto.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job