It-sikkerhedsprocedurer sejler i Region Midtjylland: Har ikke styr på håndtering af borgernes data

Regionen fører ikke kontrol med, om private samarbejdspartnere passer ordentligt på borgernes data.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Det er ingen hemmelighed, at det offentlige har problemer med datasikkerheden.

I det seneste år er det kommet frem, at myndigheder på stribe ikke kontrollerer sikkerheden hos de leverandører, de outsourcer håndteringen af borgernes data til - og nu er den også gal hos Region Midtjylland.

Computerworld har søgt aktindsigt i regionens kontrol med databehandlere fra 2012 til dags dato, men da der ikke findes nogen dokumentation for, at den slags kontroller nogensinde har fundet sted, kan regionen ikke give den aktindsigt.

“Region Midtjylland kan ikke imødekomme Computerworlds anmodning, idet regionen ikke ligger inde med dokumenter med det indhold, du efterspørger i anmodningen om aktindsigt,” hedder det i et svar fra Regionen, der lægger sig fladt ned og erkender, at man ikke overholder persondataloven.

“Region Midtjylland har på nuværende tidspunkt ikke en formaliseret, central procedure for kontrol af vore databehandlere. Vi anerkender derfor, at den kontrol, som vi har ført med sikkerheden hos vore databehandlere, ikke har levet op til de formelle krav.”

Læs også: Region Nordjylland aner ikke om den overholder vigtig del af persondataloven: "Vi tager det ud fra almindelig sund fornuft"

For nylig kunne Computerworld afsløre, at Region Nordjylland har samme problem, og tilbage i oktober måtte Rigspolitiet erkende, at man heller ikke her har ordentligt styr på de leverandører, der håndterer borgernes data.

Konsekvensen af det offentliges manglende kontrol med leverandører blev tydeliggjort i den såkaldte CSC-sag. Her fik den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg i 2012 adgang til en række af rigspolitiets registre ved at udnytte den mangelfulde sikkerhed hos leverandøren.

Læs også: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det"

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job