It-sikkerhedsprocedurer sejler i Region Midtjylland: Har ikke styr på håndtering af borgernes data

Regionen fører ikke kontrol med, om private samarbejdspartnere passer ordentligt på borgernes data.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Det er ingen hemmelighed, at det offentlige har problemer med datasikkerheden.

I det seneste år er det kommet frem, at myndigheder på stribe ikke kontrollerer sikkerheden hos de leverandører, de outsourcer håndteringen af borgernes data til - og nu er den også gal hos Region Midtjylland.

Computerworld har søgt aktindsigt i regionens kontrol med databehandlere fra 2012 til dags dato, men da der ikke findes nogen dokumentation for, at den slags kontroller nogensinde har fundet sted, kan regionen ikke give den aktindsigt.

“Region Midtjylland kan ikke imødekomme Computerworlds anmodning, idet regionen ikke ligger inde med dokumenter med det indhold, du efterspørger i anmodningen om aktindsigt,” hedder det i et svar fra Regionen, der lægger sig fladt ned og erkender, at man ikke overholder persondataloven.

“Region Midtjylland har på nuværende tidspunkt ikke en formaliseret, central procedure for kontrol af vore databehandlere. Vi anerkender derfor, at den kontrol, som vi har ført med sikkerheden hos vore databehandlere, ikke har levet op til de formelle krav.”

Læs også: Region Nordjylland aner ikke om den overholder vigtig del af persondataloven: "Vi tager det ud fra almindelig sund fornuft"

For nylig kunne Computerworld afsløre, at Region Nordjylland har samme problem, og tilbage i oktober måtte Rigspolitiet erkende, at man heller ikke her har ordentligt styr på de leverandører, der håndterer borgernes data.

Konsekvensen af det offentliges manglende kontrol med leverandører blev tydeliggjort i den såkaldte CSC-sag. Her fik den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg i 2012 adgang til en række af rigspolitiets registre ved at udnytte den mangelfulde sikkerhed hos leverandøren.

Læs også: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det"

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S