Renés butik blev lagt helt ned af ransomware-angreb: “Det er pisseirriterende, men det er bare at komme videre og indhente det tabte"

Den danske motorcykelbutik Ulvedals blev lagt ned af et ransomwareangreb, der kostede flere dages omsætning. "Det er pisseirriterende, men det er ikke noget, man skal stå og græde snot over. Det er bare at komme videre og indhente det tabte," siger ejer René Ulvedal.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
“Det begynder en tirsdag morgen, hvor jeg kommer ind klokken 06:00 og begynder mit daglige arbejde med at ordne bogføring og bank, som jeg altid gør. Og lige pludselig bliver jeg logget ud af systemet og skal indtaste min kode igen.”

René Ulvedal driver motorcykelbutikken Ulvedals i Taulov nær Fredericia, og for nylig blev forretningen udsat for et ransomware-angreb.

“Jeg tænker, at det var kraftedeme underligt, og jeg kan se, at min webshopudbyder i løbet af natten har haft adgang via Teamviewer, der har stået åbent,” fortæller han.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. september 2025 ansat Lars Peter Met Pedersen som Sales Manager - Datacenter. Han skal især beskæftige sig med salg af løsninger til det danske datacenter marked og være det rådgivende bindeled mellem kunde og producent. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job