Lars sælger kaffekapsler for millioner på Amazon med vækst på op til 20 procent om måneden - men der er en bagside

Fra Computerworlds arkiv: Lars Mansfeld-Giese er en glad og tilfreds mand, for hans firma sælger økologiske kaffekapsler på Amazon for millioner og oplever heftig og vedvarende vækst. Han tøver ikke med at anbefale andre danske nicheproducenter at gå samme vej - men der er også en bagside, som bekymrer ham en del.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Erfaringerne med syv måneders millionomsætning på Amazon
  • Indsigt i de væsentligste forskelle på traditionel e-handel og handel på Amazon
  • Viden om dokumentationskrav på Amazon
1.290
6:30 min
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 10. april 2018.

Efter otte måneders salg af Nespressokompatible kapsler med økologisk kaffe på Amazon i England og Tyskland er Lars Mansfeld-Giese ikke i tvivl om, det var en god ide at bruge Amazons markedsplads.

Salget fra hans firma Realcoffee bare vokser og vokser, og selv efter så mange måneder på markedspladsen, er væksten på månedsbasis ret voldsom.

“Vores omsætningsvækst fra januar til februar i år var cirka 20 procent på Amazon - det ser vi slet ikke på andre markeder”, siger Lars Mansfeld-Giese.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S