Irland afviser Facebook-anmodning: Nægter at udskyde sag om datasikkerhed

Den dårlige omtale fortsætter for Facebook. Den højeste retsinstans i Irland har besluttet, at en omstridt sag om overførsel af EU-borgeres data til USA nu skal tages op af EU-domstolen. Facebook har appelleret sagen, men er blevet afvist i første omgang.

Artikel top billede

Verdens største sociale medie, Facebook, er i vælten for tiden.

Og det ser ud til at fortsætte.

Den højeste retsinstans i Irland, High Court, har afvist Facebooks anmodning om at udskyde videregivelsen af en sag om datasikkerhed til EU-domstolen. Det skriver Reuters.

Målet med sagen er at slå ned på de teknologivirksomheder, der flytter EU-borgernes data til USA.

Facebook forsøgte mandag at appellere den irske beslutning om at videregiven sagen til EU-domstolen, men den anmodning blev afvist onsdag.

EU's øverste domstol skal derfor nu vurdere, om Facebooks dataoverførsler, herunder tjenestens standard kontrakt klausuler og den såkaldte Privacy Shield Agreement, er lovlige.

Læs også:Facebook afslører: Så meget tjener vores ansatte

Facebook kæmper videre

Hvis EU-domstolen mener, at Facebooks metoder strider imod europæisk lovgivning, kan det føre til hovedbrud hos tusindvis af teknologiselskaber, som dagligt laver dataoverførsler fra Europa til USA.

Facebook har gjort det klart, at selskabet stadig vil søge om tilladelse til at appellere overdragelsen af sagen til EU-domstolen, men den seneste udvikling betyder, at den proces ikke vil udskyde EU-domstolens høringer i sagen.

At sagen først har været fremsat for en irsk domstol skyldes, at Facebooks europæiske hovedkvarter er placeret i landet.

Masser af nye tiltag hos Facebook

Generelt har mediestormen imod Facebook været massiv, siden selskabet blev afsløret i at lække 87 millioner brugeres data til det politiske analysebureau Cambridge Analytica.

Det har medført, at Facebook pludselig er blevet ganske meddelsom over for omverdenen.

Læs også: Nu kan du appellere, hvis Facebook fjerner dit opslag: Introducerer nyt appelsystem

Tjensten har for nyligt offentliggjort medarbejdernes lønninger og har desuden lanceret en række nye funktioner, ligesom selskabet barsler med tanken om at lave en ny datingservice.

Det kan du læse mere om her: Facebook pønser på ny datingservice

Læs også: Nye funktioner på vej til din Facebook: Snart vil du kunne se, hvem der bruger dine data

Læses lige nu

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS