Irland afviser Facebook-anmodning: Nægter at udskyde sag om datasikkerhed

Den dårlige omtale fortsætter for Facebook. Den højeste retsinstans i Irland har besluttet, at en omstridt sag om overførsel af EU-borgeres data til USA nu skal tages op af EU-domstolen. Facebook har appelleret sagen, men er blevet afvist i første omgang.

Artikel top billede

Verdens største sociale medie, Facebook, er i vælten for tiden.

Og det ser ud til at fortsætte.

Den højeste retsinstans i Irland, High Court, har afvist Facebooks anmodning om at udskyde videregivelsen af en sag om datasikkerhed til EU-domstolen. Det skriver Reuters.

Målet med sagen er at slå ned på de teknologivirksomheder, der flytter EU-borgernes data til USA.

Facebook forsøgte mandag at appellere den irske beslutning om at videregiven sagen til EU-domstolen, men den anmodning blev afvist onsdag.

EU's øverste domstol skal derfor nu vurdere, om Facebooks dataoverførsler, herunder tjenestens standard kontrakt klausuler og den såkaldte Privacy Shield Agreement, er lovlige.

Læs også:Facebook afslører: Så meget tjener vores ansatte

Facebook kæmper videre

Hvis EU-domstolen mener, at Facebooks metoder strider imod europæisk lovgivning, kan det føre til hovedbrud hos tusindvis af teknologiselskaber, som dagligt laver dataoverførsler fra Europa til USA.

Facebook har gjort det klart, at selskabet stadig vil søge om tilladelse til at appellere overdragelsen af sagen til EU-domstolen, men den seneste udvikling betyder, at den proces ikke vil udskyde EU-domstolens høringer i sagen.

At sagen først har været fremsat for en irsk domstol skyldes, at Facebooks europæiske hovedkvarter er placeret i landet.

Masser af nye tiltag hos Facebook

Generelt har mediestormen imod Facebook været massiv, siden selskabet blev afsløret i at lække 87 millioner brugeres data til det politiske analysebureau Cambridge Analytica.

Det har medført, at Facebook pludselig er blevet ganske meddelsom over for omverdenen.

Læs også: Nu kan du appellere, hvis Facebook fjerner dit opslag: Introducerer nyt appelsystem

Tjensten har for nyligt offentliggjort medarbejdernes lønninger og har desuden lanceret en række nye funktioner, ligesom selskabet barsler med tanken om at lave en ny datingservice.

Det kan du læse mere om her: Facebook pønser på ny datingservice

Læs også: Nye funktioner på vej til din Facebook: Snart vil du kunne se, hvem der bruger dine data

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS