Satser stort på robot-medarbejdere: "Mennesker skalerer simpelthen ikke hurtigt nok"

Den danske startup Airhelp har siden stiftelsen i 2013 været en ven i nøden for flypassagerer, når deres fly er blevet aflyst, forsinket eller overbooket.

Artikel top billede

Airhelp er stiftet af Henrik Zillmer (tv), Nicolas Michaelsen (mf) og Greg Roodt (th).

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvordan Airhelp bruger software-robotter
  • Robotterne betyder, at det er behov for færre hænder i sagsbehandlingen. Læs hvordan Airhelp har håndteret det
  • Få indblik i Airhelps historie, der tog sin begyndelse i den verdensberømte accelerator Y Combinator
1.592
8 min
EU-regler fra 2004 betyder, at flyselskaberne er forpligtiget til at udbetale erstatninger til passagerer, der bliver ramt af forsinkelser, og det så Airhelps to danske stiftere, Henrik Zillmer og Nicolas Michaelsen samt Greg Roodt, i 2013 en forretningsidé.

I dag er Airhelp en af de nye succeser i den danske techbranche, og virksomheden har hovedkvarter i Soho i New York og kontorer overalt i verden - blandt andet i London, Gdansk og København.

Med en værdiansættelse på 0,5 milliarder kroner indtager Airhelp en 49. plads på Computerworlds liste over de 50 mest værdifulde dansk tech-selskaber.

Skal skalere med robotter
Computerworlds opgørelse viser dog også, at Airhelp med knap 500 ansatte har betydeligt flere ansatte end mange andre virksomheder med lignende værdiansættelser.

Det skyldes, at virksomheden har et stort antal sagsbehandlere ansat, der skal ekspedere kundernes sager, og den slags hæmmer virksomhedens skalerbarhed og hæver marginalomkostningerne.

Derfor har Airhelp gennem de seneste år investeret i automatiseringer.

“Mennesker skalerer simpelthen ikke hurtigt nok, og derfor tog vi for halvandet år siden beslutningen om, at vi skulle bruge maskiner til mange

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S