KMD skiller sig af med sin mainframe-afdeling - 68 KMD-ansatte får ny arbejdsgiver

IBM overtager fra 1. juni den tekniske del af KMD's mainframe-forretning. Dermed får 68 KMD-medarbejdere ny arbejdsgiver.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD giver slip på endnu en del af sit tekniske set up, og outsourcer sin afdeling for mainframe-drift og -storage til IBM.

Overtagelsen finder 1. juni, og den betyder, at 68 KMD-ansatte får ny arbejdsgiver.

KMD's pressechef Christoffer Hellman fortæller til Computerworld, at outsourcingen af den tekniske afdeling sker, fordi KMD vil have svært ved at følge med i konkurrencen, både når det gælder kompetencer og pris, hvis man holder fast i det nuværende set up.

"Mange af de folk, der arbejder med mainframe hos os, er på vej på pension, så der kommer vi til at mangle nogle folk. Så vi er ekstremt glade for, at vi har lavet den her aftale med IBM," siger Christoffer Hellmann.

Kun teknisk del

Han understreger, at aftalen kun omfatter den rent tekniske del af KMD's mainframe-forretning, mens man beholder alle de kundevendte funktioner i eget regi.

På samme måde bliver kundernes data og det tekniske udstyr stående rent fysisk i KMD's eget datacenter.

Det er behovet for mere effektiv drift, som danner baggrund for aftalen mellem KMD og IBM, som ifølge Computerworlds oplysninger har været på vej i flere måneder.

KMD har siden marts i år orienteret både medarbejdere og kunder om de nye tider.

KMD ønsker ikke at oplyse, hvad IBM har betalt for overtagelse af mainframe-afdelingen.

I september i fjor overlod KMD hele sin infrastruktur-platform til det indiske selskab Tech Mahindra i en en manøvre, der minder om den nye aftale med IBM.

Det kan du læse mere om her:
KMD outsourcer hel afdeling til indisk firma - 60 KMD-ansatte får ny arbejdsgiver

Læs også:

Her er KMD-bossens plan: Sådan skal KMD trimmes til fremtiden

KMD efter succesregnskab: Direktøren giver ingen jobgarantier

KMD har fuld skub i stor ombygning: Omsætning står i stampe - men indtjening vokser markant

Sig farvel til KMD som du kender det: Store forandringer på vej

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S