TDC lukker Billetmaskinen ned

TDC har opgivet satsningen på billet-webstedet Billetmaskinen et år efter at have købt de andre ejere ud. Nu skal virksomheden lukkes ned over de næste par måneder.

Efter kun et år som eneejer af internetshoppen Billetmaskinen, lukker TDC nu tjenesten ned. Det skriver Berlingske Tidende.

Selskabet går dog ikke konkurs trods en dårlig økonomi, men vil gennemgå en ?kontrolleret nedlukning?.

- TDC har besluttet sig for, at de vil ud. Den besked fik vi i slutningen af juni, og nu arbejder vi på at lukke virksomheden ned. Jeg regner med, at selskabets aktiver skal sælges fra til andre lignende selskaber i branchen, siger Jakob Lund, direktør i Billetmaskinen, til Berlingske Tidende.

Indtil videre melder websiden dog ikke noget om den forestående nedlukning, og de næste par måneder vil billetsalget fortsætte.

TDC har samtidig forpligtet sig til at forsøge at placere Billetmaskinens medarbejdere andre steder i koncernen.

Med Billetmaskinens lukning vil der kun være to betydelige konkurrenter tilbage på markedet for elektroniske billetter, nemlig E-billetter og Billetnet.

Billetmaskinen fik sidste år et tab på fem millioner kroner, mens TDC?s tab i alt beløber sig til 10 millioner kroner i forbindelse med ehandelssatsningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S