Google indrømmer: Skjulte indstillinger giver fremmede mennesker adgang til Gmail-brugernes e-mails

Når du lader tredjeparts-applikationer tilgå din Gmail-indbakke, kan der snages i dine e-mail beskeder.

Artikel top billede

Brugere af Googles populære Gmail-program kan intetanende give tredjeparter adgang til deres indbakke.

Det skriver the Wall Street Journal og omtaler misbruget som værende ’udbredt’ og en ’beskidt hemmelighed’.

Har en Gmail-bruger knyttet en tredjeparts-app til deres Gmail-konto, såsom e-mail management værktøjer og service-udvidelser, kan det give tredjeparterne adgang til brugernes indbakke.

Når en tjeneste knyttes til ens Gmail-konto kan denne bede om at få adgang til at ’læse, sende, slette og administrere’ e-mails. En praksis som overrasker sikkerhedseksperter, som WSJ har talt med.

Google indrømmer overfor mediet, at det ikke er i strid med selskabets betingelser for tredjeparts-applikationer.

Ansatte har læst tusindvis af private mails

Selvom tredjepartsudvidelser typisk benytter maskinlæsningsalgoritmer til at yde deres services, kan mediet berette om flere tilfælde af, at ansatte hos tredjeparter har læst tusindvis af e-mail beskeder.

Selskabet som Edison Software og eDataSource Inc. har benyttet den åbne adgang til indbakkerne til at forbedre deres algoritmer eller tilbyde nye software features.

Forud for denne praksis har selskaberne ikke kontaktet brugerne, men i stedet lænet sig op af de eksisterende betingelser i de indgåede brugerbetingelser.

Professor i it-sikkerhed Alan Woodward fra Surrey University udtrykker skepsis overfor den fremgangsmåde:

”Man kan bruge ugevis af sit liv på at læse brugerbetingelser”, siger han og påpeger det urimelige i Googles praksis.

”Det er godt nok nævnt i brugerbetingelserne, men jeg mener ikke det rimeligt, at mennesker i tredjepartsvirksomhed overhovedet kan få adgang til brugernes e-mails”, slutter han.

Søgegiganten forsvarer sin praksis med, at det kun er betroede tredjeparter, der kan benytte den udskældte betingelse i deres brugerindstillinger.

Google råder brugere til at besøge deres ’Security Check-Up’ hjemmeside, for der at få et overblik over, hvad tredjeparter har adgang til af Google services og brugeroplysninger.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos