Google indrømmer: Skjulte indstillinger giver fremmede mennesker adgang til Gmail-brugernes e-mails

Når du lader tredjeparts-applikationer tilgå din Gmail-indbakke, kan der snages i dine e-mail beskeder.

Artikel top billede

Brugere af Googles populære Gmail-program kan intetanende give tredjeparter adgang til deres indbakke.

Det skriver the Wall Street Journal og omtaler misbruget som værende ’udbredt’ og en ’beskidt hemmelighed’.

Har en Gmail-bruger knyttet en tredjeparts-app til deres Gmail-konto, såsom e-mail management værktøjer og service-udvidelser, kan det give tredjeparterne adgang til brugernes indbakke.

Når en tjeneste knyttes til ens Gmail-konto kan denne bede om at få adgang til at ’læse, sende, slette og administrere’ e-mails. En praksis som overrasker sikkerhedseksperter, som WSJ har talt med.

Google indrømmer overfor mediet, at det ikke er i strid med selskabets betingelser for tredjeparts-applikationer.

Ansatte har læst tusindvis af private mails

Selvom tredjepartsudvidelser typisk benytter maskinlæsningsalgoritmer til at yde deres services, kan mediet berette om flere tilfælde af, at ansatte hos tredjeparter har læst tusindvis af e-mail beskeder.

Selskabet som Edison Software og eDataSource Inc. har benyttet den åbne adgang til indbakkerne til at forbedre deres algoritmer eller tilbyde nye software features.

Forud for denne praksis har selskaberne ikke kontaktet brugerne, men i stedet lænet sig op af de eksisterende betingelser i de indgåede brugerbetingelser.

Professor i it-sikkerhed Alan Woodward fra Surrey University udtrykker skepsis overfor den fremgangsmåde:

”Man kan bruge ugevis af sit liv på at læse brugerbetingelser”, siger han og påpeger det urimelige i Googles praksis.

”Det er godt nok nævnt i brugerbetingelserne, men jeg mener ikke det rimeligt, at mennesker i tredjepartsvirksomhed overhovedet kan få adgang til brugernes e-mails”, slutter han.

Søgegiganten forsvarer sin praksis med, at det kun er betroede tredjeparter, der kan benytte den udskældte betingelse i deres brugerindstillinger.

Google råder brugere til at besøge deres ’Security Check-Up’ hjemmeside, for der at få et overblik over, hvad tredjeparter har adgang til af Google services og brugeroplysninger.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job