Google indrømmer: Skjulte indstillinger giver fremmede mennesker adgang til Gmail-brugernes e-mails

Når du lader tredjeparts-applikationer tilgå din Gmail-indbakke, kan der snages i dine e-mail beskeder.

Artikel top billede

Brugere af Googles populære Gmail-program kan intetanende give tredjeparter adgang til deres indbakke.

Det skriver the Wall Street Journal og omtaler misbruget som værende ’udbredt’ og en ’beskidt hemmelighed’.

Har en Gmail-bruger knyttet en tredjeparts-app til deres Gmail-konto, såsom e-mail management værktøjer og service-udvidelser, kan det give tredjeparterne adgang til brugernes indbakke.

Når en tjeneste knyttes til ens Gmail-konto kan denne bede om at få adgang til at ’læse, sende, slette og administrere’ e-mails. En praksis som overrasker sikkerhedseksperter, som WSJ har talt med.

Google indrømmer overfor mediet, at det ikke er i strid med selskabets betingelser for tredjeparts-applikationer.

Ansatte har læst tusindvis af private mails

Selvom tredjepartsudvidelser typisk benytter maskinlæsningsalgoritmer til at yde deres services, kan mediet berette om flere tilfælde af, at ansatte hos tredjeparter har læst tusindvis af e-mail beskeder.

Selskabet som Edison Software og eDataSource Inc. har benyttet den åbne adgang til indbakkerne til at forbedre deres algoritmer eller tilbyde nye software features.

Forud for denne praksis har selskaberne ikke kontaktet brugerne, men i stedet lænet sig op af de eksisterende betingelser i de indgåede brugerbetingelser.

Professor i it-sikkerhed Alan Woodward fra Surrey University udtrykker skepsis overfor den fremgangsmåde:

”Man kan bruge ugevis af sit liv på at læse brugerbetingelser”, siger han og påpeger det urimelige i Googles praksis.

”Det er godt nok nævnt i brugerbetingelserne, men jeg mener ikke det rimeligt, at mennesker i tredjepartsvirksomhed overhovedet kan få adgang til brugernes e-mails”, slutter han.

Søgegiganten forsvarer sin praksis med, at det kun er betroede tredjeparter, der kan benytte den udskældte betingelse i deres brugerindstillinger.

Google råder brugere til at besøge deres ’Security Check-Up’ hjemmeside, for der at få et overblik over, hvad tredjeparter har adgang til af Google services og brugeroplysninger.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S