Google indrømmer: Skjulte indstillinger giver fremmede mennesker adgang til Gmail-brugernes e-mails

Når du lader tredjeparts-applikationer tilgå din Gmail-indbakke, kan der snages i dine e-mail beskeder.

Artikel top billede

Brugere af Googles populære Gmail-program kan intetanende give tredjeparter adgang til deres indbakke.

Det skriver the Wall Street Journal og omtaler misbruget som værende ’udbredt’ og en ’beskidt hemmelighed’.

Har en Gmail-bruger knyttet en tredjeparts-app til deres Gmail-konto, såsom e-mail management værktøjer og service-udvidelser, kan det give tredjeparterne adgang til brugernes indbakke.

Når en tjeneste knyttes til ens Gmail-konto kan denne bede om at få adgang til at ’læse, sende, slette og administrere’ e-mails. En praksis som overrasker sikkerhedseksperter, som WSJ har talt med.

Google indrømmer overfor mediet, at det ikke er i strid med selskabets betingelser for tredjeparts-applikationer.

Ansatte har læst tusindvis af private mails

Selvom tredjepartsudvidelser typisk benytter maskinlæsningsalgoritmer til at yde deres services, kan mediet berette om flere tilfælde af, at ansatte hos tredjeparter har læst tusindvis af e-mail beskeder.

Selskabet som Edison Software og eDataSource Inc. har benyttet den åbne adgang til indbakkerne til at forbedre deres algoritmer eller tilbyde nye software features.

Forud for denne praksis har selskaberne ikke kontaktet brugerne, men i stedet lænet sig op af de eksisterende betingelser i de indgåede brugerbetingelser.

Professor i it-sikkerhed Alan Woodward fra Surrey University udtrykker skepsis overfor den fremgangsmåde:

”Man kan bruge ugevis af sit liv på at læse brugerbetingelser”, siger han og påpeger det urimelige i Googles praksis.

”Det er godt nok nævnt i brugerbetingelserne, men jeg mener ikke det rimeligt, at mennesker i tredjepartsvirksomhed overhovedet kan få adgang til brugernes e-mails”, slutter han.

Søgegiganten forsvarer sin praksis med, at det kun er betroede tredjeparter, der kan benytte den udskældte betingelse i deres brugerindstillinger.

Google råder brugere til at besøge deres ’Security Check-Up’ hjemmeside, for der at få et overblik over, hvad tredjeparter har adgang til af Google services og brugeroplysninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S