Google indrømmer: Skjulte indstillinger giver fremmede mennesker adgang til Gmail-brugernes e-mails

Når du lader tredjeparts-applikationer tilgå din Gmail-indbakke, kan der snages i dine e-mail beskeder.

Artikel top billede

Brugere af Googles populære Gmail-program kan intetanende give tredjeparter adgang til deres indbakke.

Det skriver the Wall Street Journal og omtaler misbruget som værende ’udbredt’ og en ’beskidt hemmelighed’.

Har en Gmail-bruger knyttet en tredjeparts-app til deres Gmail-konto, såsom e-mail management værktøjer og service-udvidelser, kan det give tredjeparterne adgang til brugernes indbakke.

Når en tjeneste knyttes til ens Gmail-konto kan denne bede om at få adgang til at ’læse, sende, slette og administrere’ e-mails. En praksis som overrasker sikkerhedseksperter, som WSJ har talt med.

Google indrømmer overfor mediet, at det ikke er i strid med selskabets betingelser for tredjeparts-applikationer.

Ansatte har læst tusindvis af private mails

Selvom tredjepartsudvidelser typisk benytter maskinlæsningsalgoritmer til at yde deres services, kan mediet berette om flere tilfælde af, at ansatte hos tredjeparter har læst tusindvis af e-mail beskeder.

Selskabet som Edison Software og eDataSource Inc. har benyttet den åbne adgang til indbakkerne til at forbedre deres algoritmer eller tilbyde nye software features.

Forud for denne praksis har selskaberne ikke kontaktet brugerne, men i stedet lænet sig op af de eksisterende betingelser i de indgåede brugerbetingelser.

Professor i it-sikkerhed Alan Woodward fra Surrey University udtrykker skepsis overfor den fremgangsmåde:

”Man kan bruge ugevis af sit liv på at læse brugerbetingelser”, siger han og påpeger det urimelige i Googles praksis.

”Det er godt nok nævnt i brugerbetingelserne, men jeg mener ikke det rimeligt, at mennesker i tredjepartsvirksomhed overhovedet kan få adgang til brugernes e-mails”, slutter han.

Søgegiganten forsvarer sin praksis med, at det kun er betroede tredjeparter, der kan benytte den udskældte betingelse i deres brugerindstillinger.

Google råder brugere til at besøge deres ’Security Check-Up’ hjemmeside, for der at få et overblik over, hvad tredjeparter har adgang til af Google services og brugeroplysninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S