Dramatisk afstemning i Europa-Parlamentet: Omstridt copyright-direktiv stemt ned

Parlamentarikerne i Europa-Parlamentet har netop stemt nej til det kritiserede copyright-direktiv.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

De mange kritikere af EU's omstridte copyright-direktivet kan ånde lettet op.

For Europa-Parlamentet har netop afvist foreslaget med stemmerne 278 for og 318 i mod.

I alt mødte 627 parlamentarikere op til afstemningen klokken 12 i dag.

Resultatet af afstemningen blev blandt andet breaket på Twitter af Rina Ronja Kari, medlem af Europa-Parlamentet for Folkebevægelsen mod EU, der har denne kommentar til resultatet.

"EP (Europa-Parlamentet, red.) afviser copyright forslaget, og åbner dermed for debat og ændringsforslag på næste plenarsamling. Virkelig godt!" skriver hun.

Men ikke alle er begejstrede for, at copyright-direktivet nu skal igennem EU-møllen endnu en gang.

"Ærgerligt resultat om copyright. Vi havde et godt kompromis. Nu risikerer vi, at det bliver revet fra hinanden. Vi vender tilbage til sagen på næste plenarsamling i september," skriver Morten Lykkegaard, medlem af Europa-Parlamentet for Venstre, i et tweet.

Copyright-direktivet åbnes nu igen op for debat og ændringsforslag på et plenarmøde til september. Det betyder, at det ikke kun er eet udvalg, men hele Europa-Parlamentet, der kan få indsigt og blande sig i debatten om copyright-direktivet.

Læs mere: Interneteksperternes mareridt er gået i opfyldelse: EU godkender omstridt direktiv, der "ødelægger internettet for altid"

Kritik af copyright-direktiv har båret frugt

Copyright-direktivet, der har været udsat for heftig kritik i den seneste it, er netop blevet afvist af Europa-Parlamentet.

Der har på det seneste være massiv kritik af direktivet, som blandt andet har fået Wikipedia i flere lande til at lukke ned for alt indhold, og 70 prominente interneteksperter - herunder internettets 'opfinder' Tim Berners-Lee til at skrive et brev, der i skarpe vendinger advarer mod at vedtage direktivet.

Det har især været de to artikler 11 og 13, der har været udsat for enrødglødende kritik, og som har medført at EU-parlamentarikere op til afstemningen har modtaget bunkevis af mails og opkald om at stemme i mod.

Derudover har flere store techvirksomheder, heriblandt Google, i længere tid ført en lobbykampagne mod direktivet.

Den store kamp mod direktivet har altså båret frugt, og er nu åbnet op for en ny omgang.

Læs også: Internet-koryfæer i oprør over nyt EU-direktiv - men tag det nu med ro, mener professor: "Mange af de problemer, vi har set med techindustrien, skyldes frie tøjler"

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job