Ugen i tech: Denne due-drone skal holde øje med kineserne, OnePlus opdatering på vej og historisk uge for Apple og Huawei

Robot-duer fra Kina, imponerende tal fra både Apple og Huawei og interessant software-nyt fra OnePlus kendetegner ugen i tech.

Artikel top billede

Fremover kan due-lignende droner holde øje med kineserne. (Foto: China Morning Post)

Fuglespottere i den kinesiske republik kan se frem til et mærkværdigt syn over Xinjiang provinsen i Kina. Der forsøger en blandt mindst 30 kinesiske selskaber at skabe den perfekte drone til overvågningsformål. Det skriver Cnet.

Et af de seneste bud på den slag droner, adskiller sig markant ved at forsøge at efterligne en due, med mekaniske vinger der flapper på samme vis, som dens naturlige forbillede.

Ombord på dronen er en række sensorer som blandt andet HD kamera, GPS-antenne, styresystem samt tilslutning til satellitforbindelse, erfarer mediet.

Duen går under kodenavnet ’Dove’ og er udviklet af et hold ledet af Song Bifen, en professor ved Northwestern Polytechnical University i Xi’an. Professoren har tidligere været ledende ingeniør ved tilblivelsen af Kinas Chengdu J-20 jagerfly.

Læs også: Microsoft- og Amazon-ansatte i åben protest: Stop skrupelløs brug af ansigtsgenkendelse

Historisk uge for Apple og Huawei

Et andet kinesisk foretagende, mobil- og netværksproducenten Huawei, kunne denne uge runde en historisk milepæl for selskabet. I andet kvartal 2018 kunne selskabet mønstre et styksalg på 54 millioner smartphones – næsten en tredjedel flere end Apple i samme periode.

Med det gode resultat i bagagen stikker direktør for forbrugerafdelingen en ny, ambitiøs kurs. Inden udgangen af 2019 skal Huawei blive klodens førende mobilproducent.

Selvom de flotte salgstal kommer på bekostning af Apple, har verdens førende virksomhed ikke lidt synderligt under presset fra Huawei.

Efter at have leveret et solidt kvartalsregnskab, rundede Apple en historisk markedsværdi på et tusinde milliarder amerikanske dollar. En milepæl ikke bare for selskabet men også i amerikansk erhvervshistorie, da Apple er den første virksomhed som kan bryste sig af at være et tretten-cifret dollarbeløb værd.

Læs også: Positivt regnskab skyder Apples aktie i vejret – så tæt er selskabet på historisk milepæl

OnePlus overrasker med opdatering

En anden kinesisk mobilproducent overrasker positivt denne uge. OnePlus som igennem længere tid har markedsført sig på at levere stærke smartphones til prisen kunne i denne uge overraske positivt ved også at markere sig på software-supporten – et område som ikke har været selskabets styrke.

Således lød det fra selskabet, at den aldrende OnePlus 3 og 3T-serie vil få en opdateringen til den kommende Android 9.0 P.

Det vil dermed blive første gang at en enhed fra selskabet vil yde tre års software-support til en af selskabets produkter. Prisen bliver dog, at punktopdateringen til Android 8.1 Oreo vrages til fordel for næste Android-version.

Læs også: Smugkig: Her er den nye OnePlus 6 – endnu en lovende, prisstærk mobilstjerne fra Kina

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo