Alliance vil tillade begrænset DVD-kopiering

En gruppe store selskaber sender en teknologi på gaden, som ifølge deres udsagn kan sikre ophavsretten samtidig med, at man tillader begrænset kopiering og privat deling af indhold på DVD'er.

En gruppe store selskaber, inklusive IBM, Sony, Intel, Microsoft, Toshiba og Walt Disney, har indgået en aftale om at udvikle en teknologi, der lader forbrugere lave backup-kopier af den kommende generation af højopløsnings-DVD-film. Det skriver IDG News Service.

Teknologien har navnet Advanced Access Content System (AACS) og vil blandt andet tillade fildeling af fillm i hjemme-netværk og på håndholdte enheder.

De fleste DVD- film er i dag kopibeskyttet med teknologien CSS, content scrambling system, som gør kopiering umulig uden at bryde koden. Det vil ofte betragtes som et brud på ophavsretten, medmindre det er nødvendigt for at afspille dvd'en.

Men mange i elektronikbranchen har efterlyst et system, som tillader begrænset kopiering til privat brug mellem tv, computer og bærbare enheder.

De første produkter med denne form for content management forventes at være indbygget i visse købe-DVD'er senere på året, selv om den ifølge Reuters slet ikke er udviklet endnu.

Omkring den tid vil andre virksomheder også kunne købe licens til systemet, hvis teknologiske fundament ikke er nærmere beskrevet i meddelelsen. Man skulle dog inden for den nærmeste fremtid kunne læse om den på nedenstående hjemmeside.

Relevant link:
Sammenslutningen bag AACS

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen