Atak-orm spiller død for at snyde antivirus

E-mailormen Atak sætter antivirusfirmaerne på en hård opgave. Ormen nægter at fungere, når den slippes løs i de testmiljøer, som firmaerne bruger til at analysere ondsindet kode. I stedet lukker ormen sig selv ned.

En ny orm, som spreder sig via e-mail til Windows-maskiner, gør livet surt for antivirusprogrammerne. Ormen Atak holder et vågent øje med, om den er ved at blive undersøgt af antivirussoftware.

Eksempelvis kan ormen ifølge det rumænske antivirusfirma Bitdefender ikke afvikles i en såkaldt sandkasse. En sandkasse er et isoleret testmiljø, hvor antiviruseksperterne kan studere, hvordan ormen opfører sig.

Visse antivirusprodukter, som eksempelvis det norske Norman, benytter sig ligeledes af en tilsvarende lukket og sikker sandkasse til at tjekke mistænkelig programkode, som ankommer per e-mail.

Opdager sandkasser

Atak-ormen indeholder ifølge Bitdefender et særligt datocheck, som afslører testmiljøet. Det får ormen til at afslutte sig selv, inden den gør nogen skade.

Teknisk leder Mikko Hypponen fra det finske antivirusfirma F-Secure er enig med konklusionen.

- Det er almindeligt, at en orm har flere krypterede lag for at holde nysgerrige ude, men den her orm går længere. Den forsøger aktivt at opdage, hvis den bliver analyseret af antivirusværktøjer. Får den mistanke, lukker den ned, siger han til Cnet.

Gør ingen skade

Ifølge flere antivirusfirmaer gør ormen ingen umiddelbar skade på systemet, men kildekoden indeholder en tekststump. Den kan antyde, at der enten er flere versioner på vej, eller der er funktioner i ormen, som endnu er ukendte.

Tekststumpen er skrevet i såkaldt "Elite-speak" og henviser til flere kendte orme: "4tt4(k 4g4!n$t N3tSky, B34gl3, MyD00m, L0vG4t3, N4ch!, Bl4st3r" ("Attack against Netsky, Beagle, Mydoom, Lovgate, Nachi, Blaster", red.).

Atak-ormen gennemsøger pc'en for at finde e-mail-adresser, som den sender sig selv til i e-mails med emnelinjerne "Read the Result!", "Important Data!" eller blot et tomt felt.

Antivirusfirmaerne har udsendt opdateringer, som kan spore ormen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job