Halvdelen af alle selvstændige er ikke sikret mod cyberangreb: “For mig handler det om uvidenhed, og at jeg ikke har tiden til at sætte mig ordentligt ind i det”

Kun hver anden selvstændig kan svare ja til, at de har sikret deres virksomhed mod cyberangreb. Mange nedprioriterer det til fordel for drift af virksomheden, men det er fuldstændig åndssvagt, lyder det fra en selvstændig, der selv har prøvet at blive hacket.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det står sløjt til med it-sikkerheden hos de danske selvstændige.

Ifølge en undersøgelse fra Dana, der er en a-kasse for selvstændige, svarer omkring halvdelen, at de ikke selv mener, at de er sikret mod cyberangreb.

Dermed falder de i kategorien af nemme ofre for de cyberkriminelle, hvis

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS