Halvdelen af alle selvstændige er ikke sikret mod cyberangreb: “For mig handler det om uvidenhed, og at jeg ikke har tiden til at sætte mig ordentligt ind i det”

Kun hver anden selvstændig kan svare ja til, at de har sikret deres virksomhed mod cyberangreb. Mange nedprioriterer det til fordel for drift af virksomheden, men det er fuldstændig åndssvagt, lyder det fra en selvstændig, der selv har prøvet at blive hacket.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det står sløjt til med it-sikkerheden hos de danske selvstændige.

Ifølge en undersøgelse fra Dana, der er en a-kasse for selvstændige, svarer omkring halvdelen, at de ikke selv mener, at de er sikret mod cyberangreb.

Dermed falder de i kategorien af nemme ofre for de cyberkriminelle, hvis

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job