Her er Stibo Systems nye direktør

Niels Stenfeldt er ny topchef hos Stibo Systems. Han afløser dermed Mikael Lyngsø, der har været i selskabet i mere end 25 år.

Artikel top billede

Stibo Systems annoncerede i maj et farvel til selskabets administrerende direktør, Mikael Lyngsø, der havde været i selskabet i mere end 25 år.

Nu er afløseren fundet.

Den nye topchef for det danske selskab er Niels Stenfeldt, der tidligere har bestredet poster hos selskaber som Oracle og SAP.

"Jeg er stolt af at få muligheden for at lede Stibo Systems, et selskab med en flot track record i at transformere forretninger for kunder over hele verden," lyder det fra Niels Stenfeldt i en pressemeddelse.

Læs også: Direktør hos Stibo Systems stopper: Jagten på ny afløser er i gang

Finansdirektør overtog chefstolen midlertidigt

Stibo Systems har omkring 500 ansatte og har været igennem en større transformation til en abonnementsbaseret model. Firmaet udvikler de såkaldte Master Data Management-systemer.

Siden juni, hvor Mikael Lyngsø fratrådte sin stilling, har rollen som Stibo Systems administrerende direktør været varetaget af selskabets finansdirektør Jesper Ejlersen, men nu er afløseren på plads til stor glæde for moderselskabets chef, Hans Damgaard.

"Vi er glade for at præsentere Niels, som den nye leder af Stibo System i en af de mest spændende perioder i selskabets mere end 200-årige historie," lyder det Hans Damgaard, der administerende direktør i moderselskabets Stibo Group, i en pressemeddelelse.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos