Her er Stibo Systems nye direktør

Niels Stenfeldt er ny topchef hos Stibo Systems. Han afløser dermed Mikael Lyngsø, der har været i selskabet i mere end 25 år.

Artikel top billede

Stibo Systems annoncerede i maj et farvel til selskabets administrerende direktør, Mikael Lyngsø, der havde været i selskabet i mere end 25 år.

Nu er afløseren fundet.

Den nye topchef for det danske selskab er Niels Stenfeldt, der tidligere har bestredet poster hos selskaber som Oracle og SAP.

"Jeg er stolt af at få muligheden for at lede Stibo Systems, et selskab med en flot track record i at transformere forretninger for kunder over hele verden," lyder det fra Niels Stenfeldt i en pressemeddelse.

Læs også: Direktør hos Stibo Systems stopper: Jagten på ny afløser er i gang

Finansdirektør overtog chefstolen midlertidigt

Stibo Systems har omkring 500 ansatte og har været igennem en større transformation til en abonnementsbaseret model. Firmaet udvikler de såkaldte Master Data Management-systemer.

Siden juni, hvor Mikael Lyngsø fratrådte sin stilling, har rollen som Stibo Systems administrerende direktør været varetaget af selskabets finansdirektør Jesper Ejlersen, men nu er afløseren på plads til stor glæde for moderselskabets chef, Hans Damgaard.

"Vi er glade for at præsentere Niels, som den nye leder af Stibo System i en af de mest spændende perioder i selskabets mere end 200-årige historie," lyder det Hans Damgaard, der administerende direktør i moderselskabets Stibo Group, i en pressemeddelelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos