Her er Stibo Systems nye direktør

Niels Stenfeldt er ny topchef hos Stibo Systems. Han afløser dermed Mikael Lyngsø, der har været i selskabet i mere end 25 år.

Artikel top billede

Stibo Systems annoncerede i maj et farvel til selskabets administrerende direktør, Mikael Lyngsø, der havde været i selskabet i mere end 25 år.

Nu er afløseren fundet.

Den nye topchef for det danske selskab er Niels Stenfeldt, der tidligere har bestredet poster hos selskaber som Oracle og SAP.

"Jeg er stolt af at få muligheden for at lede Stibo Systems, et selskab med en flot track record i at transformere forretninger for kunder over hele verden," lyder det fra Niels Stenfeldt i en pressemeddelse.

Læs også: Direktør hos Stibo Systems stopper: Jagten på ny afløser er i gang

Finansdirektør overtog chefstolen midlertidigt

Stibo Systems har omkring 500 ansatte og har været igennem en større transformation til en abonnementsbaseret model. Firmaet udvikler de såkaldte Master Data Management-systemer.

Siden juni, hvor Mikael Lyngsø fratrådte sin stilling, har rollen som Stibo Systems administrerende direktør været varetaget af selskabets finansdirektør Jesper Ejlersen, men nu er afløseren på plads til stor glæde for moderselskabets chef, Hans Damgaard.

"Vi er glade for at præsentere Niels, som den nye leder af Stibo System i en af de mest spændende perioder i selskabets mere end 200-årige historie," lyder det Hans Damgaard, der administerende direktør i moderselskabets Stibo Group, i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics