Din virksomheds egne medarbejderne er medvirkende til halvdelen af alle datalæk

Datalæk skyldes ofte medarbejdernes uforsigtighed fremfor malware, der bryder igennem virksomheds it-systemer. Faktisk er medarbejderne medvirkende til halvdelen af alle datalæk, viser en analyse fra Mckinsey.

Artikel top billede

I halvdelen af alle databrud var medarbjederne i virksomheden selv en del af årsagen til, at data blev lækket.

Det viser en analyse fra konsulentselskabet McKinsey.

Selvom mange virksomheder formentelig fokuserer på at beskytte sig mod udefrakommende trusler, bør flere nok fokusere på sine egne medarbejdere.

Uforsigtighed blandt medarbejderne er nemlig den altoverskyggende trussel mod virksomhedernes sikkerhed, viser analysen.

Læs også: Hver eneste medarbejder er en afgørende brik: Lad os hjælpe alle vores kolleger til mere sikker it-adfærd

“Virksomhederne er helt bestemt klar over problemet, men der bliver sjældent dedikeret de nødvendige ressourcer til at løse det,” lyder det i analysen.

Skal medarbejderenes muligheder begrænses

Analysen har set på mere end 7.000 databrud fra 2012 til 2017, og her fremgår det altså, at i halvdelen af alle databrudende havde medarbejderne i virksomheden en substantiel betydning for, at data havnede i de forkerte hænder.

Og selv hvis man fraregner medarbejdere, der bevist forsøgte at stjæle eller udlevere data, er 44 procent stadig relateret til uforsigtige medarbejdere.

Læs også: Sådan kommer du i gang med en risikoanalyse af din virksomheds it-sikkerhed: “Mange overkomplicerer det for sig selv”

Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark, har tidligere forklaret til Computerworld, at han mener, man er nødt til at bruge flere ressourcer på at uddanne medarbejderne ordenligt.

“Man kan godt bygge læhegn, der begrænser folks adgang, men mennesker er enormt kreative, og hvis der er noget, de vil, så skal det nok lykkedes for dem,” forklarerde Ole Kjeldsen dengang til Computerworld.

Læs hele interviewet her: Microsofts danske it-sikkerhedsdirektør: “Vi kan ikke alene overlade it-sikkerheden til de professionelle”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S