Mere end halvdelen af danskerene genbruger passwords: “Vi er ganske enkelt til fare for os selv, når vi sjusker med passwords”

En ny undersøgelse viser, at mere end hver anden dansker genbruger passwords i stor stil, mens hver fjerde deler det med andre. Vi er til fare for os selv, lyder det fra Nordea, der sammen med Center for Cybersikkerhed står bag undersøgelsen.

Artikel top billede

Sikkerheden omkring de passwords, der ellers skulle beskytte vores betalingsoplysninger og andre personfølsommeoplysninger er alt for dårlig.

Det viser en undersøgelse foretaget af Center for Cybersikkerhed og Nordea, hvor 57 procent svarer, at de ofte genbruger det samme password til både mail- og bankkonto.

Samtidig svarer 25 procent, at de også deler deres password med deres partner og 13 procent deler det endda med venner og familie.

Læs også: Hvad siger du til et password på 64 tegn?

Undersøgelsen tyder altså på, at de mange nyheder om datalæk hos både danske og internationale virksomheder, ikke får danskerne til at tage sikkerheden mere alvorligt.

“Vi er ganske enkelt til fare for os selv, når vi sjusker med passwords og tilsidesætter de ellers enkle sikkerhedsregler,” siger Nordeas forbrugerøkonom Ann Lehmann Erichsen i en pressemeddlelse.

Genbrugen af passwords kan ifølge CFCS få katestrofale konsekvenser, hvis en virksomhed bliver hacket, og de kriminelle dermed får fat i et password, man har brugt flere steder.

Læs også: Her er de 12.000 mest brugte passwords: Se om dit også er på listen

“Passwords er et af de vigtigste steder at starte for at forbedre cybersikkerheden. Vi ved, at når hackere har fået fat i et password ét sted, så prøver de passwordet mange andre steder. Man udsætter således sig selv for en stor risiko, hvis man bruger det samme password igen og igen,” siger Thomas Lund-Sørensen, chef for CFCS, i pressemeddelelsen.

De unge er værst

Måske overraskende for nogle, så er det faktisk danskerene under 40, der er værst, når det handler om at genbruge passwords.

Her er det næsten halvdelen, der ikke holder deres passwords hemmelige, men deler det med andre.

“De kriminelle bruger nettet til at stjæle alt fra penge til finansielle eller personlige oplysninger, til bedrageri og afpresning. Det bedste værn mod det er at beskytte sine passwords og lytte til sin sunde fornuft,” lyder det fra Thomas Lund-Sørensen.

Læs også: Slut med store og små bogstaver og mystiske tegn: Manden bag de mest anvendte - og irriterende - password-regler tog fejl: "Jeg fortryder meget af det, jeg anbefalede dengang"

I den seneste trusselsvurdering fra Center for Cybersikkerhed, at trusslen for at blive ramt af et cyberangreb var “meget høj,” som er det højeste niveau centeren arbejder med.

Vurderingen fra CFCS var samtidig, at det ikke alene var myndigheder og virksomheder der stod for skud, men også private borgere.

For selvom det er en virksomhed, der bliver ramt af et hackerangreb, så er det ofte kundernes data, der er målet for de kriminelle.

Læs også: Skift dit password: Enorme mængder e-mailkonti kan være stjålet fra de store tjenester

Center for Cybersikkerhed anbefaler blandt andet, at man bruger en passwordmanager til at huske mere detaljerede og forskellige passwords.

Læses lige nu

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S