Danske tech-succeser forlader landet når de skal vokse sig store

En række af de mest succesfulde danske techstartups har i dag hovedsæde uden for landets grænser. Denmark er for lille, når virksomhederne for alvor skal afsted på en vækstrejse, der bliver nødt til rykke derhen, hvor kundegrundlaget og talentmassen er størst, mener Tradeshift.

Artikel top billede

Når danske it- og techsucceser, når op i en vis størrelse, rykker mange mod udlandet, mens Danmark går glip af arbejdspladser og kapital.

Sådan er det sket med de succesfulde enhjørningerne Unity, Zendesk, Just Eat, Sitecore og Tradeshift, der har alle rundet en markedsværdi på over 1 milliard dollar, men har i dag hovedsæde i enten England eller USA.

"Når man skal vokse eksplosivt som tech-iværksætter, er det meget svært at beholde hovedsædet og de fleste medarbejdere i Danmark. Udenlandske investorer har medindflydelse, og man bliver nødt til at rykke derhen, hvor kundegrundlaget og talentmassen er størst," siger medstifter og vicedirektør i Tradeshift, Mikkel Hippe Brun, til Finans.

Læs også: Danske Unity er blevet en global softwaresucces: Her er hele historien om en af de største danske it-succeser

De store techvirksomheder kigger mod udlandet, når vækstrejsen for alvor skal have benzin på. Her er virksomhederne begrænset af Danmarks størrelse, og derfor handler det om at flytte marginaler ved for eksempel at se på skatter, mener Liberal Alliances erhvervsordfører Joachim B. Olsen.

Vi skal dog ikke være så bange for, at de techvirksomhederne rykker ud for landets grænser. Mikkel Hippe Brun hos Tradeship peger på, at mange af stifterne kommer tilbage til landet med viden og kapital i bagagen.

Siden 2013 har fem danske techselskabet fået status som unicorn, der er et selskab med en værdi på over en milliard dollar.

Fælles for dem er dog ifølge Finans, at ingen har fået kapital fra Danmark. Det peger også på, mener Juha Christensen, bestyrelsesmedlem i B&O og Netcompany, at de danske techstartups skal turde lade vær med at tage de udenlandske penge og løbe.

Læs også: Tradeshift vokser med 400 procent om året i Kina: Eventyret begyndte med samarbejde med den kinesiske regering

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S