DXC Technology tæt på at overtage forretning fra EG

DXC Technology i Danmark er tæt på at overtage hele eller dele af EG's forretning fra kapitalfonden Axcel. Det erfarer Computerworld.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

En aftale, hvor den danske afdeling af DXC Technology overtager hele eller dele af EG, er tæt på at blive lukket.

Det erfarer Computerworld.

Ifølge Computerworlds oplysninger er forhandlingerne så fremskredne, at en handel kan blive offentliggjort i løbet af få dage med mindre, der opstår uforudsete knaster i de afsluttende forhandlinger.

Det er uvist om DXC Technology overtager kontrollen med alle EG's afdelinger, ligesom prisen på handlen også er ukendt.

Computerworld har været i kontakt med Mikkel Bardram, administrerende direktør i EG.

"Det har jeg ingen kommentarer til," siger han til Computerworld, og henviser til Christian Barmberger Bro, partner i Axcel.

"Jeg har ingen kommentarer til nogen af vores exits," siger Christian Barmberger Bro til Computerworld.

Computerworld har ligeledes været i kontakt med Peter Hecht, kommunikationschef i DXC Technology, men heller ikke han har nogen kommentarer.

"Jeg har ingen kommentarer til din forespørgsel," skriver han i en e-mail.

Læs også: DXC's danske topchef kræver kulturændring i selskabet efter flere års nedtur: "Vi lider for meget af en offentlig kultur"

Her er EG

Det har længe været kendt, at kapitalfonden Axcel, der har ejet EG siden 2013, har forsøgt at skille sig af med forretningen.

EG ejer blandt andet Silkeborg Data, ligesom selskabet også er repræsenteret i Sverige, Norge og Polen.

I alt råder virksomheden over omkring 1.800 medarbejdere fordelt på 28 forskellige lokationer i Skandinavien og Polen.

Læs også: Har DXC ramt bunden? Ulmende opgør i det offentlige kan trække tæppet væk under selskabet

DXC Technology forsøger at vende udviklingen i Danmark

Med overtagelsen af EG-aktiviterne prøver DXC Technology dermed at styrke sin danske forretning efter en række magre år.

Ved det seneste regnskab tabte selskabet 264 millioner kroner af omsætningen i forhold til året inden og havde et uderskud på 523 millioner kroner.

Over de seneste tre regnskabsår har selskabet leveret et samlet underskud på over 1,5 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Pengene fosser ud af kriseramt DXC: Har tabt over 1,5 milliarder kroner på tre år

2018 sluttede heller ikke for godt for selskabet, da DSB fyrede DXC Technology som leverandør på en række aftaler.

Det kan du læse mere om her: Her er DSB's nye leverandør efter fyring af DXC Technology: Giver opgaven videre til NNIT

Axcel har forsøgt at sælge EG i en længere periode

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Axcel har forsøgt at sælge hele eller dele af EG, og tilbage i juni overtog GlobalConnect EG's datacentre-forretning.

Axcel bekendtgjorde i august i en selskabsmeddelelse, at man "...har indledt en gennemgang af EG, der kan lede til et salg af selskabet. Gennemgangen er ikke færdig, og processens resultat og timing kan ikke garanteres."

Læs mere om det her: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen

Tidligere på måneden var EG selv ude i et opkøb, da selskabet overtog sundheds-it-virksomheden ClinicCare.

Det kan du læse mere om her: Ejere gør klar til at sælge EG: GlobalConnect overtager hele EG's datacenter-forretning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S