Her er de bedste antivirus-programmer lige nu: Store kendte selskaber er ikke med i toppen

Ud af 18 testede software-programmer har AV Comparatives fundet frem til de antivirus-programmer, der har klaret sig bedst i løbet af det seneste år.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Den uafhængige organisation AV Comparatives har endnu engang se på, hvilke antivirus-programmer, der bedst lever op til løfterne om at holde uønsket malware på afstand.

I alt har AV Comparatives set på 18 antivirusprogrammer i løbet af 2018, og vurderer dem ud fra en række kriterier.

Det har resulteret i en række priser til nogle af de selskaber, som har klaret sig særligt godt i testen.

Læs også: “Der er stadig en stor misforståelse om, at du er sikker, hvis blot du bruger Mac"

Organisationen lægger i sin test vægt på, at alle programmerne lever op til en minimumstandard for, hvad man kunne forvente.

I toppen over de bedste produkter, som AV Comparatives har set på i løbet af 2018, finder vi dog tjekkiske Avast, der altså har leveret det bedste produkt, overordnet set.

Programmet får dermed den højeste score inden for de områder, som testen har set på.

Det har blandt andet været bedst til at beskytte mod malware, haft den mindste invirkning på systemet og været bedst til at fjerne eksisterende malware.

Bedst til at beskytte mod malware

Ser man udelukkende på, hvilke programmer der er bedst til at holde malware ude af computeren, så må Avast kæmpe om førstepladsen med AVG efterfulgt af rumænske Bitdefender og tyske Avira.

Læs også: Endnu et land advarer mod Kaspersky Lab: Mistænkes (igen) for russisk spionage

Desuden får Bitdefender prisen for årets mest enestående produkt. En titel som organisationen giver til selskabet, fordi produktet har klaret sig særligt godt i AV Comparatives test, men altså uden at løbe med prisen som årets bedste.

Mens testen fremhæver en hel del vindere af priser inden for en række forskellige kategorier, så bliver store antivirus-selskaber som McAfee og Symantec forbigået i testen, mens Bitdefender løber med det største antal priser.

De 18 leverandører der er blevet testet er: Avast, AVG, Avira, Bitdefender, BullGuard, Emsisoft, ESET, F-Secure, K7, Kaspersky Lab, McAfee, Microsoft, Panda, Quick Heal, Symantec, Tencent, Trend Micro, og Vipre.

Her finder du hele testen fra AV Comparatives.

Læs også:

Ny-opdaget malware blokerer programmer som forsøger at slette den: Særligt windows 10 er ramt

Januar er højsæson for danske malware-angreb: Særligt Android-brugere er udsat

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job