Danske biografer får digital filmfremvisning

I næste måned vil tre danske biografer for første gang vise film på digitale fremvisere. Biografgængerne kan glæde sig over bedre kvalitet og flottere udnyttelse af digitale teknologier i filmproduktionen, mens branchen forbereder sig på en stor omvæltning inden for fremvisning og distribution af film.

I løbet af nogle år kan det være slut med med at slæbe tunge filmruller i landets biografer. I denne måned har de første rent digitale filmfremvisninger premiere i tre Nordisk Film-biografer, to i København og en i Århus.

Da vil man kunne opleve actionhelt og komiker Will Smith i premierefilmen "I, Robot", som fremvises i det nye digitale format. I næste måned har den animerede film Shrek 2 premiere i digitalt format.

Den digitale fremvisningsteknologi har nemlig nu nået et niveau, hvor man kan matche kvaliteten fra de gamle 35-milimeter filmprint, forklarer områdedirektør i Det Danske Filminstitut, Anders Geertsen.

Kvalitetsspring

Samtidig mener han, at det i hvert fald for visse film vil blive et stort kvalitetspring at se dem i digitalt format.

- Der er ingen tvivl om, at de digitalt producerede film som eksempelvis Shrek vil se bedre ud, når de også bliver fremvist digitalt, siger Anders Geertsen.

Direktør i Nordisk Film John Tønnes er da heller ikke i tvivl om, at det vil gøre en forskel for gæsterne.

- Det digitale billede er roligere og flimrer mindre, underteksterne står bedre frem og du får ikke problemer med at vise brugte kopier - det er jo en ny fremvisning hver gang, siger han.

Nu da digital-fremvisningen kvalitativt kan matche de store filmruller, står biografverdenen over for et kvantespring, mener Anders Geertsen.

- For biografverdenen gælder der det enestående, at man har haft én verdensstandard på de analoge filmfremvisere, som ikke har ændret sig i 50 år. Så selv om biograferne er kommet ind i den digitale tidsalder på lydsiden, er det endnu ikke sket på billedsiden, siger han.

De cirka 350 danske biografer står derfor over for overvejelserne om, om de skal investere i en ny digital fremviser efter den såkaldte 2K-standard, og den koster cirka en million kroner.

Men det er ikke den eneste udfordring, som branchen står over for.

Fremviser-standarden er der nemlig enighed om, men det er også stort set det eneste.

Derfor venter branchen på, at der snart vil komme nogle retningslinjer fra Digital Cinema Initiative, som er den amerikanske brancheorganisation på området, samt den europæiske pendant, European Digital Cinema Forum.

- På afspilningssiden kan man få leveret filmen både som en stak cd'er, der skal kodes ind i en harddisk, som digitale bånd eller som en bærbar harddisk. Og samtidig kan hvert studie stort set have sine egne kopisikrings-systemer. Det bliver meget vigtigt med gode sikkerhedsstandarder, når man nu begynder at sende digitale film ud i verden, siger Anders Geertsen.

Lettere og billigere

Men trods udfordringerne glæder han sig over, at den danske biografverden nu begynder at binde an med den nye filmteknologi, som også ? når de tekniske formalia er løst ? vil gøre distribution lettere og billigere, hvilket måske i sidste ende også vil komme biograferne og biografgængerne til gode.

John Tønnes ved endnu ikke, hvor hurtigt man vil rulle den digitale fremvisningsteknologi ud i de i alt 14 Nordisk Film-biografer i landets større byer.

Men han mener, at det er vigtigt at gøre sig sine erfaringer, fordi han forventer, at udviklingen lige pludselig kan gå meget stærkt på det toneangivende amerikanske marked.

Hvis man ikke er klar til at aftage digitale film, når det sker, kan man risikere at komme bagerst i distributionskøen, frygter han. Samtidig forudser han, at når boomet kommer, kan der blive mangel på digitalt fremviserudstyr.

- Så gælder det om at være klar til at til at tage nogle beslutninger, når det sker. Men vi gør ikke kun det her fordi vi er nødt til det ? vi synes også, det er en god udvikling, siger biografdirektøren.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S