"Jeg stammer fra en lille libanesisk by tæt på grænsen til Syrien. Sådan et sted har det dramatiske konsekvenser for folks helbred, hvis prisen på mad stiger med eksempelvis fem procent"

"Ny teknologi gavner ikke kun de mest privilegerede mennesker. Det er ofte de mennesker, der bor i de fattigste egne af kloden, som får størst gavn af teknologiske landvindinger."

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

I dag går 10 procent af det globale bruttonationalprodukt til transport, shipping og anden form for logistik. Derfor har det et stort potentiale, når virksomheder i logistikverden i stigende grad gør brug af kunstig intelligens til eksempelvis predictive maintenance på deres skibe.

Det er med til at gøre skibsfarten mere effektiv, og i sidste ende kan det føre til lavere fødevarepriser for forbrugerne.

For lad os forestille os en situation, hvor problemer i supply-chainen får priserne på mælk til at stige.

Jeg bor i det centrale London – hvad tror du, at det kommer til at betyde for mig? Intet. Det kommer ikke til at påvirke min adfærd, og jeg opdager det sandsynligvis slet ikke.

Men i andre dele af verden er effekten langt større, og for mit eget vedkommende er det ikke bare en teoretisk betragtning.

For sagen er, at jeg ikke oprindeligt kommer fra London. Jeg stammer fra en lille libanesisk by tæt på grænsen til Syrien. Et af de fattigste områder ved hele Middelhavet.

Sådan et sted har det dramatiske konsekvenser for folks helbred, hvis prisen på mad stiger med eksempelvis fem procent.

For det er en af de her ikke-lineære problemstillinger. Det vil sige, at hvis folk i den her del af verden spiser fem procent mindre mad, så bliver deres helbred ikke bare fem procent dårligere. Det bliver dramatisk dårligere.

Det er et eksempel på, at en ny teknologi ikke kun gavner de mest privilegerede mennesker. Nej, ofte er det de folk, der bor i de fattigste egne af kloden, som får størst gavn af teknologiske landvindinger.

Wael Elrifai, ekspert i AI og iot, forfatter og global vice president of solution engineering hos Pentaho, der er ejet af Hitachi Vantara.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S