"Jeg stammer fra en lille libanesisk by tæt på grænsen til Syrien. Sådan et sted har det dramatiske konsekvenser for folks helbred, hvis prisen på mad stiger med eksempelvis fem procent"

"Ny teknologi gavner ikke kun de mest privilegerede mennesker. Det er ofte de mennesker, der bor i de fattigste egne af kloden, som får størst gavn af teknologiske landvindinger."

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

I dag går 10 procent af det globale bruttonationalprodukt til transport, shipping og anden form for logistik. Derfor har det et stort potentiale, når virksomheder i logistikverden i stigende grad gør brug af kunstig intelligens til eksempelvis predictive maintenance på deres skibe.

Det er med til at gøre skibsfarten mere effektiv, og i sidste ende kan det føre til lavere fødevarepriser for forbrugerne.

For lad os forestille os en situation, hvor problemer i supply-chainen får priserne på mælk til at stige.

Jeg bor i det centrale London – hvad tror du, at det kommer til at betyde for mig? Intet. Det kommer ikke til at påvirke min adfærd, og jeg opdager det sandsynligvis slet ikke.

Men i andre dele af verden er effekten langt større, og for mit eget vedkommende er det ikke bare en teoretisk betragtning.

For sagen er, at jeg ikke oprindeligt kommer fra London. Jeg stammer fra en lille libanesisk by tæt på grænsen til Syrien. Et af de fattigste områder ved hele Middelhavet.

Sådan et sted har det dramatiske konsekvenser for folks helbred, hvis prisen på mad stiger med eksempelvis fem procent.

For det er en af de her ikke-lineære problemstillinger. Det vil sige, at hvis folk i den her del af verden spiser fem procent mindre mad, så bliver deres helbred ikke bare fem procent dårligere. Det bliver dramatisk dårligere.

Det er et eksempel på, at en ny teknologi ikke kun gavner de mest privilegerede mennesker. Nej, ofte er det de folk, der bor i de fattigste egne af kloden, som får størst gavn af teknologiske landvindinger.

Wael Elrifai, ekspert i AI og iot, forfatter og global vice president of solution engineering hos Pentaho, der er ejet af Hitachi Vantara.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job