Regeringen vil forbyde VPN-tjenester: For at forhindre udenlandsk streaming

Et nyt lovforslag fra Kulturministeriet vil gøre det ulovligt at bruge VPN til at se amerikansk Netflix eller omgå blokerede hjemmesider. Kritikere advarer om, at den brede formulering giver lovteksten et 'totalitært præg'.

Artikel top billede

(Foto: Stefan Coders/Pixabay)

Kulturministeriets nye lovforslag vil gøre det ulovligt at bruge VPN-tjenester til at omgå geoblokeringer eller tilgå blokerede hjemmesider.

Udkastet, som er sendt til høring, er en del af en omsiggribende overhaling af ophavsretsloven, som blandt andet vil forbyde, at VPN-tjenester benyttes til at se medieindhold fra andre lande.

Hensigten med udkastet er at bekæmpe brud på ophavsretten og ulovlig fildeling, hvor VPN-tjenester blandt kan benyttes til at tilgå sider med ulovligt indhold.

Vedtages lovteksten, vil det forhindre Netflix-brugere i at tilgå tjenesten bredere amerikanske udvalg via de virtualiserede private netværk.

Forslagets omfang får formanden for it-politisk forening, Jesper Lund, til at rette kritik, da det har et totalitært præg:

”Jeg har ikke hørt om andre lande, der direkte har villet gøre det ulovligt at bruge VPN-tjenester til at tilgå lukkede hjemmesider,” siger han til dr.dk mens han samtidig påpeger at det selv i Rusland ikke er strafbart at benytte sig af VPN-tjenester til at omgå ulovlige hjemmesider.

Vedtages loven, vil brug af VPN kunne straffes med bøde efter at den træder i kraft fra 1. juli 2026.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS