EU-støtte til tre nye danske pc-spil

Tre danske selskaber har fået støttemidler til udvikling af computerspil fra EU. Et af dem er en ny satsning fra Savannah-stifter Per Rosendal, som nu igen forsøger sig som spil-iværksætter.

Tre danske spilproducenter har opnået støtte til udviklingen af deres computerspil, og dermed er Danmark igen i førertrøjen som det land, der hiver flest støtte-godkendelser hjem.

Det drejer sig om selskabet Gubbyworks spil "Gubbylife", om ITE, hvis kendte skærmtrold Hugo skal ud på nye eventyr i "Hugo Cannon Cruise" samt om Tabula Rasa Games, som har fået støtte til et spil, som baserer sig den historiske helt Hannibal.

De tre spiludviklere har hver modtaget starthjælp på omkring 370.000 kroner.

Kun et år på bagen
Gubbyworks er et nyt navn på den danske spil-arena med kun et år på bagen, men det er en veteran i branchen, der nu forsøger sig igen.

Stifteren Per Rosendal var nemlig også manden bag spilfirmaet Savannah, men forlod selskabet, da det sidste år blev opkøbt af Dansk Bredbånd. Han etablerede dernæst selskabet Kongo Interactive.

Med engagementet i Gubbyworks og det webbaserede spil "Gubbylife" satser Per Rosendal endnu engang på de yngre spillere - denne gang fortrinsvis pigerne.

- Vi har udviklet en form for kunstig intelligens, der kan få computer-karakterer til at efterligne menneskelig adfærd. Målgruppen er de såkaldte tweenies, som ligger i aldersgruppen fra otte til 16 år, forklarer han.

Syddansk Innovation har støttet den seks mand store virksomhed Gubbyworks med omkring en million kroner, og den nye sum penge skal gøre det muligt at udfærdige en demo-version, der kan vises til potentielle spildistributører.

Danmark har med disse seneste uddelinger opnået otte af de i alt 27 tildelinger til udvikling af computerspil i perioden 2003-2004, og det skyldes ifølge Charlotte Appelgren fra Media Desk Danmark, at Danmark tidligt har markeret sig på området.

- Vi har nogle stolte traditioner for at lave gode kulturprodukter til børn og unge i Danmark, og det er fornemt at traditionerne kan videreføres inden for spilmediet, siger hun.

Media Desk Danmark er et en organisation, der rådgiver mediebranchen om adgangen til EU?s støtteprogrammer.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S