Mikrocomputeren Raspberry Pi udkommer i bomstærk version

Den populære mikrocomputer får sig en gevaldig hardware-overhaling.

Artikel top billede

Selvom en Raspberry Pi computer ikke fylder mere end et spil kort, kan den sagtens levere muskler og evner som hører til i en langt større maskine.

Med sin nyeste inkarnation af mikrocomputeren, Raspberry Pi 4, udgiver organisationen bag, Raspberry Pi Foundation, sin mest kraftfulde og ambitiøse maskine nogensinde.

Læs også: Windows 10 og Raspberry Pi skal sælges sammen i startpakke

Computeren, som leveres som en printplade forsynet med de mest fornødne komponenter samt ind- og udgange.

Meget er dog blevet opdateret. Regnekraften leveres af en quad-core processor baseret på den stærke mobilarkitektur Cortex A72, forsynet med op til fire gb DDR4 RAM, mod blot en halv eller en hel gb sløv DDR2 RAM tidligere.

Frekvensen på processoren er sat op i vejret til 1,5 GHz, mens den grafiske ydelse er boostet, så blandt andet H.265 video i 4K kan afspilles, mens maskinen samtidig understøtter to eksterne HDMI-displays med op til 4K opløsning.

Tilslutningerne er også opdaterede, med to USB 3.0 porte, gigabit ethernet samt bluetooth 5.0 support.

Det hele forsynes med strøm via en USB-C port og forbruger op til 15 watt.

Raspberry Pi begyndte som et læringsværktøj til børn og unge, som skulle gøre det enkelt og billigt at lære at programmere. De små computere har dog siden appellereret til en bred skare af entusiaster som projektenheder.

Priserne debuterer ved 349 kroner for en intro-model med en enkel gb RAM, mens topmodellen med fire gb RAM løber op i 499 kroner.

Se også: Ny Raspberry Pi 3 er 10 gange hurtigere end den første Pi

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S